| Lora1 a întrebat:

SAL ce fel de jocuri siti cu cartile? in afara de: macaua furnicuta popa prostul razboi kems stop stop la pachet

Răspuns Câştigător
| ElizaJacqueline a răspuns:

Killer predă-te!

Acest joc se joacă în mai mulți inși. Dintr-un pachet de cărți iei un joker și un cartea de 14(K), iar restul sunt numere simple precum 2, 3, 4, 5, 6, 7 etc.
Joker-ul este Killer.
Cartea de 14 este polițistul.
Ceilalți sunt cetățeni.
Fiecare își vede cartea și nu o arată nimănui, trebuie să fie liniște totală.
Killer face cuochiul discret fiecărui jucător, astfel cetățenii mor. Și că să îngreuneze jocul fiecare cetățean se da mort când are el chef. Dacă killer face cu ochiul polițistului, sau dacă el îl vede,
acesta zice "killer predă-te!". E tare distractiv.

Război

Împarți cărțile în mod egal la jucători, se poate juca în 2 sau 3. 4 sunt deja prea mulți.
Scoateți toți odată câte o carte, o puneți jos(nu aveți voie să vă uitați la cărți deloc!) și cel ce are numărul cel mai mare ia tot.
Dacă două cărți sunt la fel, atunci este război: dacă de exemplu este 5-5. Atunci dați jos din pachetul vostru câte 5 cărți. Cel cu cartea cea mai mare, ia tot!
Asta faceți până unul rămâne cu toate cărțile

2 răspunsuri:
| DanielW a răspuns:

Incearca tabinet daca sunteti mai multi este foarte fain.

| Tobias_Vali_1990 a răspuns:

Trombon,Șeptică românească sau americană, pescuita, purcica și război egiptean.