| anonim_4396 a întrebat:

Ce ma sfatuiti sa fac? de mai bine de 8 ore plang crying parintii mei s-au certat azi rau x( nu stiu...ma afectat foarte mult.(nu s-au despartit ) dar eu nu mai am chef de nimic, imi vine sa ma omorx(

13 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E greu sa intelegi lucrurile acestea. Ei gandesc altfel. Poate maine va fi mai bine. Poate cearta aceasta a fost o descarcare a stresului adunat in timp si de maine va fi altceva. Incearca sa fii cuminte si sa asculti de ei si sa incerci sa nu contribui si tu la certuri. Ar trebui sa vorbesti cu parintii tai, cel mai bine cu fiecare in privat si sa incerci sa ii convingi sa iti spuna sincer ce s-a intamplat si sa le spui ca tu suferi si iti este greu.

| marrr a răspuns:

Pai nu te teme.Parintii au metodele lor de a-si rezolva problemele singuri dupa o cearta.Nu e vina ta ca ei se cearta.doar asteapta putin si lucrurile se vor rezolva de la sine.Incearca sa vb cu parintii tai daca nu mai poti astepta.bafta

| PurpleLadybug a răspuns:

NU TE VEI OMORI! Stiu cum e sa se certe parintii. Incearca sa vorbesti cu cineva, sa suni o prietena, poate chiar cu mama ta. Nu te mai consuma, greseala e a lor, nu a ta. Stiu ca nu este usor. Explica'le ca te ranesc cand se cearta, ca te doare tot ce isi reproseaza si incearca sa'i linistesti, sau sa fi tu cea care aduce echilibrul cand sunt pe cale sa se certe. Capul sus! Nu ni se da mai mult decat putem duce, doar trebuie sa gasiom o cale cum sa ducemwinking. Nu mai fi suparata pentru ca nu merita!
take carepeace sign

P. S. felicitari ca ai spus cuiva povestea ta

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

E imposibil sa ramai indiferenta la disputele parintilor, nu-i asa? La urma urmei, ii iubesti si te bizui pe sprijinul lor. Prin urmare, cand nu se inteleg, te ingrijorezi. De ce par uneori parintii sa fie pe lungimi de unda diferite?
Daca parintii tai au diferente de opinie, nu inseamna ca sunt pe punctul de a se desparti. Foarte probabil ca parintii tai inca se iubesc, desi uneori se enerveaza unul pe altul. Atunci de ce se cearta? Poate ca uneori vad diferit lucrurile. Iar asta nu este neaparat un lucru gresit si nici nu inseamna ca relatia lor e pe cale de a se destrama.
Multe dintre certurile ce apar intre parinti pot fi puse pe seama imperfectiunii. Biblia afirma: „Toti ne poticnim de multe ori. Daca cineva nu se poticneste in cuvant, este un om perfect" (Iacov 3:2). Parintii tai nu sunt perfecti, asa cum nu esti nici tu, si nici o alta persoana. Toti spunem cateodata lucruri pe care apoi le regretam. Adesea cuvintele noastre ranesc ca „strapungerea unei sabii". — Proverbele 12:18.
Poate admiti ca părintii tai sunt imperfecti si stii ca trec zi de zi printr-o multime de situatii tensionate. Totusi, in minte iti persista intrebarea: Ce sa fac cand parintii mei se cearta? Incearca sa aplici urmatoarele sugestii:
- Nu interveni.Nu e responsabilitatea ta sa fii consilierul matrimonial al parintilor tai sau sa le rezolvi disputele.
-Priveste obiectiv situatia. Nu te alarma la cea mai mica disputa a lor.
- Exprima-ti ingrijorarile in rugaciune. Nu trebuie sa-ti inabusi nelinistea.
-Nu te neglija. Nu e bine sa te stresezi cu privire la ceva ce nu poti rezolva, caci tot tu
ai de suferit.
- Vorbeste cu parintii tai. Desi nu ar trebui sa te implici in disputele lor, ai putea, fireste, sa le spui ce efect au acestea asupra ta. Alege un moment nimerit ca sa discuţi cu unul din ei.
Incearca sa pui in practica sugestiile de mai sus. S-ar putea ca parintii sa reactioneze pozitiv la eforturile tale. Dar, chiar daca nu se intampla asa, vei avea satisfactia de a sti ca, desi nu le poti tine viata sub control, iti poti schimba modul de a reactiona la certurile lor.

| Mina a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti asa. E normal sa suferi alaturi de parintii tai, sa fii afectata. Dar in orice cuplu/familie exista si certuri. care vor trece. Sunt oameni maturi care stiu sa treaca si peste partile mai rele, sa spun asa, ale unei casnicii. Vei vedea ca va fi bine, se vor impaca. si impacarea e dulce, nu? happy

| aditzuca a răspuns:

Du-te intr-un loc linistit calmeaza-te iesi cu prieteni e o cearta temporara Nu e nevoie sa te omoribig grin dupa ce te linistesti vii acasa sau mai stai acolo daca doresti si astepti sa se impace vei vedea ce dulce e impacarea cate-o data happy.

Dar daca chiar esti nervoasa fumeaza ierburi etno-botanice rolling on the floor

| TutiQ a răspuns:

Hei, in primul rand calmeaza-te. Problemele lor nu sunt si ale tale, ei le vor rezolva cu siguranta si cred cu tarie ca nu ar vrea sa stie ca tu esti afectata de cearta lor. Atata timp cat nu s-au despartit inseamna ca SIGUR vor inceta cu cearta si vor gasi o solutie pentru a face lucrurile mai bune. Nu te consuma tu pentru ce se intampla intre ei, la urma urmei e normal, pentru ca sunt un cuplu si ca in orice cuplu, mai apar si neintelegeri. Nu mai plange pentru ca aproape orice are rezolvare! In cazut de fata chiar nu e nevoie sa te lasi afectata. Crede-ma ca iti spun cu toata sinceritatea cele de sus. Te sfatuiesc sa fii tare si sa intelegi ca oriunde exista probleme, dar asta nu inseamna ca e sfarsitul lumii.
>big grin

| Vallentyne a răspuns:

Normal ca suferi mai da poathe se impak roagathe la Dumnezeu ca fake multe happybig grin si App asc la mine sigur se impkhappy Numai lange ca dumnezeu te vedewinking

| lexony a răspuns:

In cazul acesta trebuie sa incerci sa te linistesti, sa nu mai plangi ca'ti face rau si sa incerci sa vb cu parintii tai, eventual macar cu unul dinte ei si sa vezi c au d gand sa fac incontinuare.

| xitty a răspuns:

Si eu am patit, parintii mei se certau des...Plangeam la gandul ca se vor desparti. Din pacate viata i-a despartit. Poata a fost mai bine asa. ce vreau sa spun e faptul ca toata lumea se cearta, nu-i asa? si orice cearta se termina cu o impacare...stai linistita. totdeauna poate fi mai rau, din pacate

| ionika_5002 a răspuns:

Ai grija sa nu faci o prostie, mai bine incearca sa te linistesti, si vorbeste cu ai tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aditzuca nu`i deloc amuzant partea a 2awinking daca ai fi macar pentru o secunda in situatia sa vezi cum este.straight face

| shiningstar_7528 a răspuns:

Am avut aceeasi experientza saptamana trecuta.cam l fel gandeam si eu... tata nu a vorbit cu noi 3 zile si ne evitam foarte tare...pana am discutat toata familia si s-a rezolvat.ai putea face acelasi lucru>big grin