| Bloo2 a întrebat:

Ce muschi dezvolta tractiunile? big grin

Răspuns Câştigător
| marioBARCELONA a răspuns:

Depinde de tipul de tractiune.In special se dezvolta muschii spatelui, trapezoidali si deltoizii. Mi se pare un exercitiu bun facand forta cu propria greutate.

5 răspunsuri:
| peanut a răspuns:

Daca sunt cu palmele in interior, iti exerseaza bicepsii + spatele (mai fac si pe altii, dar astia sunt principali). daca sunt cu palmele in exterior, atunci biceps (mai putin) si spate (mai mult) + ceva antebrate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tractiunile dezvolta in special Bicepsi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tractiunile dezvolta muschi de la maini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce muschi ar trebui sa lucrez pentru a face sigur 5 tractiuni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tractiunii cu palmele spre tine la nivelul umerilor pentru biceps, muschii folositi cel mai mult sunt:
La ridicare: 1.Biceps, 2.Deltoid(umar), 3.Dorsal, 4.Antebrat.
La coborare lenta: 1.Antebrat, 2. Deltoid(umar), 3. Biceps, 4.Tricepsul (care se leaga cu o suvita de muschi de cot... ajuta sa nu sa se desfaca mana dintr-o data, dar pe primul loc este antebratul folosit si el cel mai mult, umarul la rotire folosit cel mai mult si ...etc!)
La ridicare intr-o mana: 1.Biceps 40-55%, 2.Dorsal 100%, 3.Deltoid 89%, 4. Antebrat 35-40%, 5. Triceps 10-15% (la tragere din cot cu mana intinsa indepartand-o de tine: te ajuta putin sa tii mana inclinata din cot o data cu antebratul!) pare aberant, dar este adevarat... incearca sa faci tractiunii cu coborare lenta de tot sa vezi ca simti ceva la triceps cum se solicita la intinderea mainilor pentru ca ajuta sa nu sa se desfaca mana dintr-o data dar si cu ajutorul antebratului... care intra si umarul si multe altele big grin

Cel mai puternic trebuie I. (TARE) Dorsal, II. (DESTUL DE TARE) Deltoid (UMAR), III. (PESTE MEDIUM) Biceps, IV. (MEDIUM) Antebrat.

Dorsal cel mai important este sa-l folositi atunci cand faceti tractiunii, prima data va ridicati din Dorsalii, dupa care va face mai usor sa trageti din Deltoid (Umar) si cel mai usor pentru biceps ultimul pas este sa tragi din el si antebratul sa te tina in permanenta cu mana fixa de bara, dar si pe parcursul coborari si ridicari etc!

Nota: daca iti dai drumul pe 1 mana si poti sta acolo fix 5-10 secunde inseamna ca ai bicepsul destul de puternic pentru o tractiune intr-o mana si daca incerci sa te lasi mai tare din mana si nu te mai poti tine acolo inseamna ca cedeaza bicepsul si intra in actiune umarul si daca te duci in jos inseamna ca nu ai umarul destul de puternic... ceea ce nu o sa te poti ridica intr-o mana cu mana libera...
daca nu va ridicati intr-o mana cu mana libera anrenati-va umarul cel mai mult si dorsalul... deci cu cat ai mai puternic dorsalii si umerii cu atat faci mai multe tractiunii, dar conteaza si bicepsul si la urma antebratul. multa bafta.

MA SCUZATI DE GRESELI DE LIMBA ROMANA!