| sorin a întrebat:

Ce parere aveti de noua generatie, si adresesz intrebarea majorilor, care e parerea voastra si cum e vazuta lumea in ochii vostri acum fata de acum 7-8 ani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa facem un pic de logica a unor evenimente istorice si cum au influentat ele viata oamenilor in general.De ce a prosperat comunismul la inceputuri? S-a bazat pe oameni care erau obisnuiti sa munceasca pe rupte de mici.Era in firea lor asta.De ce nu mai prosperam oare? Ce fel am crescut? Am fost feriti de munca bruta de mici. Ce-am facut pentru noi? Am invatat dar n-am facut concret nimic cu miinile noastre si poate nu mai e nevoie de atita invatatura in serie conform unor stasuri pentru acordarea unor diplome ci am avea nevoie doar de primii 10, iar restul ar trebui sa invatam sa muncim dar pe rupte.Cred ca asta se impune si alta solutie nu exista.

11 răspunsuri:
| inna a răspuns:

E mult mai rau fata de acum 7-8 ani, mult mai rau din toate punctele de vedere.

daniela
| daniela a răspuns:

Nici nu poti compara generatia mea... cei ce aveau la revolutie 25-30 de ani cu cea de acum. Noi aveam un scop sa dispara comunismul, sa avem dreptul la informatie, sa fim liberi... cei de acum au tot si atunci sunt mult mai emancipati si poate putin mai agresivi (cred ca totul lise cuvine de la viata...) Nu poti compara si nici nu poti acuza...

| MisterKat a răspuns:

Este o generatie plina de pornografie, violenta, vandalism, mitocanism si lista poate continua. Cand eram mic era altfel. era totul mai linistit dar acum zilnic vedem in mass-media o gramada de non-valori si tot felul de curve. Iar multi dintre tineri se "ghideaza" dupa ei... si asta e cel mai grav.

| EUSIATIT a răspuns:

Intrebarea pentru cei majori dar vad ca rasp ceilalti cu ironii ca de obicei. EU am 50 de ani. DA sunt comunista pentru ca asa av venit pe lume un perioada aceea cu ce sunt de vina? dar ca rasp la intrebare din zi in zi mai rea si va fi si mai rea. Tinerenul vede altfel dar nu e suficint sa fii liber si sa ti sp opinia. daca o sp ce rez? ce s arez de la 1989 si pina acum /servicii? aveti dragi. tineti>// casa aveti? poate de la mama daca are sa ti dea mostenire /. si multe altele /deci nu mergem pe drumul drept nici de acum in 50 de ani poate ...parerea mea

| kitty_8919 a răspuns:

Pot sa rasund si eu chiar daca sunt majorabig grinnoi vrem doar sa fim intelesi de parinti si sa fim lasati in pace...se spune acum ca tineretu face aia aia aia da sunt absolut sigura ca nici atunci nu era lumea mai buna doar ca parinti nu ne spun noua ce proastii faceau ea

| funnymantm a răspuns:

Nu stiu, parca o i-a razna toata lumea. Parinti sunt de vina, clar. adica noi, am primit o educatie intre strict si liber, parintii noastri fiind educati in lumea comunista.
in schimb astia de acum, prapandei astia, au numa libertate. Raman uimit cum un copil de 12 14 ani fumeaza si injura de mama focului.
Pe mine personal ma deranjeaza. la fel si cu sexu... straight face stai draq pe curu tau. la 13 ani deja fetele se... straight face unde e demnitatea? respectu de sine? si nu ziceti ca e "dragoste" bla bla. mai e mult pana invata copii adolescenti ce inseamna dragoste.
ma scuzati daca am ofensat pe cineva, este doar o parere, nu luati la modul personal. multumesc.

| pisika a răspuns:

Ma simt ca o straina.
Tinerii de 16 ani arata de parca ar fi proprii lor parinti. Emanciparea tinerilor a depasit de mult cotele de bun-simt, iar ca sa fii 'cool' te transformi intr-un monstru; sexul, tutunul si alcoolul nu mai sunt de mult subiecte necunoscute tie, iar scoala este optionala. Holurile scolilor s-au transformat in podiumuri, baile in separeuri intime, etc.
Sunt dezgustata!
( nu e cazul tuturor scolilor, dar in tineretul gandeste cam la fel in orice institutie de invatamant ar invata )
parerea mea
happy

| rebeca a răspuns:

Ar fi foarte multe de discutat pe tema asta. Fata de acum 7-8 ani nu e diferenta foarte mare pentru ca de atunci stiam in ce fel a inceput sa "evolueze" lumea si era de asteptat.Pe mine ma socheaza copiii care au niste preocupari si un limbaj incredibil.Saptamana trecuta m-a oprit o fetita care nu avea mai mut de 10 ani..."Ai un foc?" Sti cum am ramas.Nu domne, asa ceva nu credeam ca se poate.Pai nici macar noi de 20 si ceva de ani nu stiam de asa ceva la varsta noastra, dar parintii nostri? Noi jucam prinselea, sah cu boabe porumb si fasole. Ei acum joaca si fotbal pe calculator decat in aer liber.Groaznic.

| cutache a răspuns:

Am 50 de ani, situatia mea materiala este mult mai buna decat acum 8 ani cu toate ca este criza(dar nu stiu daca va dura?)generatia tanara imi pare superficiala, ignoranta, fara idealuri! Ce sa intampla pe scena politica ma dezgusta imi omoara speranta in fiecare zi! Inclin sa cred ca ne indreptam spre sfarsitul lumii!

| romina_7963 a răspuns:

Pffff, daca as incepe sa scriu nu mai termin pana maine! deci... copii din clasa intai au telefoane de o gramada de bani, nu mai stau sa se joace afara ca si copii normali ca stau la calculator pe internet pentru ca asa e cool...Nici macar nu ajung sa si faca buletin si una din 15 fete sigur e gravida...In loc sa evoluam parca tot in jos mergem. si ne intrebam a cui e vina... poate a parintilor.sau nu?

| marylina a răspuns:

O ia la goana... astia nu mai au copilarie, reduc etape, anuleaza principii, totul pentru VITEZA. Mai tarziu o sa realizeze ce inseamna tot ce fac ei acum, oricum, in mare parte e vina mass-mediei si a parintilor.