| MCRgurl a întrebat:

Ce parere aveti de fetele care isi incep viata sexuala la 13 ani,fumeaza, beau se drogheaza umbla in cluburi etc...Cunosc foarte multe cazuri si sunt efectiv socata ca la 13 ani ele fac asa ceva.Voi ce credeti?

21 răspunsuri:
| NeimaginabilA a răspuns:

Bre, anturaju in Romania e vai de el.
Tu nu vezi ca fete mici de 7 ani merg cu pantaloni de 5 cm? Asa ceva foarte rari vezi in tariile civilizate, cica Romania e o tara crestina...

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Se vede de la o posta ca acest comportament al lor este unul gresit insa cine suntem noi sa le judecam?

Isi bat joc de corpul lor, nu de al meu, deci de ce mi-ar pasa?

Fiecare face ce vrea, fiecare are dreptul sa gandeasca intr-un anumit fel, eu unul sunt de parere ca acest comportament este total gresit...

✵Isi incep viata sexuala la 13 ani? Este treaba lor se joaca cu propria viata, nu isi bat joc de viata mea ci de a lor, deci nu ma bag cu toate ca este clar gresit sa faca asa ceva...

Tu fii atenta la tine, sa nu-ti mai pese de altii si nu mai fii atat de socata ...pana la urma aceasta este realitatea, cu ce am putea-o schimba noi, niste adolescenti oarecare? Cu nimic.

Ai grija de tine, sa nu-ti mai pese de altii decat daca iti sunt rude sau prieteni foarte buni. De ce? Te consumi degeaba...crede-ma,am invatat-o pe pielea mea. Nu e bine sa fii socata, nu iti aduce nimic bun, doar multa frustrare si oboseala.

Succes!

| MCRgurl explică (pentru RainmakerX):

Hey! Ai dreptate aici dar pur si simplu voiam si alte pareri in legatura cu treaba asta...Da poate ca nu am dreptu sa le judec dar mi se pare complet gresit si tare as vrea sa pot face ceva sa repar chestia asta dar din nou ai dreptate nu pot face nimic...

| RainmakerX a răspuns (pentru MCRgurl):

Eu unul consider ca din nefericire generatiile au ajuns vai de ele...
Poate ca ai vazut la stiri *sau poate ca nu* cazul acelei femei a strazii de 40 de ani ce a fost violata si ucisa de 2 adolescenti de 15 ani. Stiu, cu adevarat socant...si scarbos pe deasupra.

Exista si adolescenti exceptionali ce au avut parte de o educatie aparte insa trebuie sa fim realisti, noi, cei buni suntem cu mult mai putini decat ceilalti.

Este rau, foarte rau, acele persoane imi fac scarba insa repet, nu am ce sa le fac, asa cum nimeni dintren noi nu prea are.

Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine mai demult. Si eu mi-am pus aceeasi intrebare. "De ce sunt ei asa? " Pana la urma o sa intelegi ca este mai bine sa-i lasi in pace, sa realizezi ca lumea este plina de asa ceva...

In legatura cu ceea ce au zis unii "Toti am incercat asa ceva." Aici nu sunt de acord, eu unul nu am incercat nimic din aceste "lucruri" si am trecut de mai multi ani de varsta de 13 ani. Daca ai avut niste parinti care sa te educe, care sa-si dea silinta ca sa-ti arate ce e bine si ce e rau atunci de aceea esti socata.
Bafta!

| MCRgurl explică (pentru RainmakerX):

Nu...am avut niste parintii indiferenti, mi-au dat bani si atat, in rest m-au lasat ca pe mine.Si faza e ca nu am ajuns deloc ca aceste fete, si asta fiindca am avut eu creier sa imi dau seama ce e bine si ce nu dar ele vad ca nu realizeaza

| RainmakerX a răspuns (pentru MCRgurl):

La mine este exact la fel insa este o diferenta, la mine s-au implicat mult parintii.

Felicitari atunci!

Răspuns utilizator avertizat
| pufulescu a răspuns:

Nu vreau sa incep o polemica ( cearta ) cu tine, dar de ce trebuie " sa avem o parere "? De ce trebuie sa ii barfim pe cei din jur? Este dreptul fiecaruia sa aiba o opinie fata de ce face celalalt, de la scarpinatul in nas pana la sexul la varste fragede, dar nu inseamna ca opinia asta trebuie zbierata in public.

| MCRgurl explică (pentru pufulescu):

Meh,intrebam doar din curiozitate, voiam doar sa stiu ce parere au altii in legatura cu treaba asta, nu barfim pe nimeni.Si nici nu ne zbieram opinia e doar o conversatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E viata lor, ce te bagi tu?
Da cunosc cazuri dar nu sunt in masura sa judec. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad numai raspunsuri gen ''nu sunt in masura sa le judec'', ''e viata lor, nu a mea'' si deja ma enerveaza. De ce suntem atat de nepasatori? I-as intreba pe toti care au dat raspunsuri asemanatoare cu exemplele date de mine daca ar mai gandi la fel daca fiica lor ar fi o destrabalata. Ma rog, Blytz te-a sfatuit sa nu-ti pese decat de cei apropiati insa nici cu asta nu sunt de acord deoarece peste ani si ani situatia se va agrava si sunt convinsa ca astfel de vicii vor patrunde chiar si in familiile bine educate. Parerea mea e ca este gresit sa acceptam tot ce se intampla si sa tratam cu ignoranta aceste probleme. Eu cred ca ne afecteaza adica cum naiba sa-ti cresti copiii intr-o astfel de societate? Nu, trebuie luate masuri.

| MCRgurl explică (pentru anonim_4396):

Exact! Adica eu nu vreau copii. Poate in timp imi voi schimba parerea dar momentan nu sunt sigura ca voi fii in stare sa ii feresc de toate aceste chestii.Si nu vreau sa ajung sa fie fii-mea (sau fii-miu) un bagabont/a care sa imi vina noaptea acasa la 3 din club, sa vina beat/a sau drogat/a...asa ca mai bine nu fac deloc.

| pufulescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Tie doar ti se pare ca rezolvi ceva " analizand " faptele celor din jur. De fapt cainii latra ursul trece. Barfa generala din ultimii 25 de ani ce beneficii ne-a adus? Ce ai castigat tu ca ai aflat de la stirile de la ora 5 ca s-au batut Nicu cu Gicu si erau beti? Sa te feresti de alcool? Oricum auzisei asta acasa, sunt sigur.

| Cσcσ a răspuns:

Comportamentul asta rezulta din mai multe situatii. Una ar fi modelul pe care il au acasa. Ma refer la parintii care nu au stiut sa-si educe odraslele si au luat-o pe cai gresite. Poate ca si acesti parinti au un astfel de comportament. Se zice ca-ti "distrugi" copilul daca, inca de cand spune primele cuvinte, incepe sa vorbeasca prostii, iar tu il incurajezi. Asa este, creste ascultand mizeriile astea si crede ca este bine, prin urmare, nu este nimic gresit daca isi incepe si viata sexuala mai devreme.
Alta situatie ar fi aceea ca bietii oameni i-au dat o educatie cat de cat buna copilului, dar acesta prefera sfaturile "prietenilor" de la scoala.
Eu nu le judec, dar tot ce vreau este ca ele sa fie in stare sa-si asume responsabilitatea pentru faptele lor. Insa nu prea se intampla asta, nu sunt destul de mature. Daca una de 13 ani ramane insarcinata, devine una din femeile dependente de medicul ginecolog, desi ea este un copil care, posibil, urmeaza sa aduca pe lume un alt copil.
Nu este normal, dar este viata lor.

| Kenya a răspuns:

Le lipseste educatia...

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Sincer, desi este gresit ceea ce fac, cine suntem noi sa ii judecam? happy Eu am inceput sa fumez la 14 ani.Dar, din cate stiu eu, nu ai voie sa intri in cluburi la 14 ani.Imi pare rau ca asa a ajuns generatia de ''adolescenti''.Asa ajunge tara noastra pe duca. sad Mi-e mila de parintii lor. Bafta! happy

| DumnezeuTatal a răspuns:

"Uite, critic generatia asta, sunt un intelectual."

| intrlp a răspuns:

13 e numar predestinat.

| veryhonest a răspuns:

Isi traiesc viata la maxim.

| byabubu a răspuns:

Nu cred ca e deloc ok, dar in fine cunosc si eu multe cazuri care chiar au si ramas insarcinate, ce frumos e sa faci un avort la 13 ani!

| Aleexandraaaaa97 a răspuns:

Asa si? e viata lor. daca stam sa ne gandim si noi am incercat tot la 13-14 ani sa fumam toti am vrut in club unii am mers alti nu deci nu e o chestie woow. In alte tari e si mai rau ca la noi crede-ma pe cuvant