| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre copii care fumează la vârste de 14-15 ani? O sa le afecteze viata pe viitor? Am avut banchetul de clasa a 8 a ieri și sunt care au fumat pe ascuns.

2 răspunsuri:
| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine fumatul ne afecteaza negativ starea fizica dar si cea psihica.De obicei, oamenii fumeaza din placere deoarece aceasta actiune le creeaza o stare de placere, îi face sa uite de probleme si sa le fie mai usor sa le infrunte, astfel majoritatea fumeaza pentru a obtine o stare de placere psihica. Evident ca aceasta placere e doar temporara si la un moment dat fumatul nu le va mai aduce aceasta placere, ci dimpotriva le va accentua starea de nervozitate si le va intensifica stresul.Cat despre sanatate, le o va afecta foarte mult, si cu timpul pot suferi de boli, unele chiar foarte grave.Acesti oameni incearca sa evite probleme din lumea reala si sa fuga de ele, ceea ce le aduce mai multa suferinta. Daca in loc sa fumeze ar medita asupra propriilor vieti si ar cauta solutii rationale, ar fi intr-o stare psihica mai buna si nu ar avea nevoie de tigari, care le creeaza si o dependenta anume din acest motiv, ca-i detaseaza de problemele lor.

| Iooooaaaanaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna!
Fumatul este un viciu care ne afecteaza grav sanatatea. Bineinteles ca ii va afecta si pe ei, cel mai bine este sa ii sfatuiesti sa se lase cat mai repede de fumat. Fumatul nu este o moda, nu te face sa pari mai interesant, sunt bani arsi si sanatate distrusa!