| Aly359 a întrebat:

Ce parere aveti despre fumatul la 11 ani?

17 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Distruge copilaria.

| pwp a răspuns:

Nu am o parere buna despre fumat!
nici la 11
nici la 31
nici la 51
nici la 71
fumatul dauneaza foarte grav sanatatii!
daca vei fuma ficatul tau se va face praf, si vei muri devreme!
pa-pa!love struck

| AnnaMariaaa a răspuns:

Nu o parere tocmai buna, pentru ca tigarile nu sunt bune la sanatate si mai sunt si bani aruncati degeaba, la 11 ani ar trebui sa te preocupe altceva nu fumatul.

| clauss a răspuns:

O parere proasta si nu mai imi bat tastatura degeaba, sa fi sanatos si te poti programa de pe acum pe lista celor cu cancer

| LNK a răspuns:

Pai ce parere sa avem? Dupa mintea ta crezi ca am avea o parere buna? straight face Sau nici nu ai cu CE sa te gandesti la asta?

| saymoon a răspuns:

Am o parere foarte proasta. Din pacate sunt multi care se apuca de fumat cand nici macar nu au 11 ani ci mai putin.Asta e dupa parerea mea sinucidere curata, mai ales la o varsta asa frageta cand organizmul e mult mai fragil. E ca si cum ti ai afuma organismul iar plamanii tii faci praf inainte sa faci 20 de ani.Eu zic ca mai bine, nu.

| Selena54 a răspuns:

Nue bine sa fumezi.mai ales la 11 ani! straight face

| Nirvana a răspuns:

Daca esti fata am o parere foarte proasta. In schimb eu sunt pasiva. Sunt plamanii tai, sunt banii tau(probabil aia de "pachetel") si e viata ta. Dar daca fumezi de la 11 ani vei fi cu siguranta o mare vagaboanta!

| melc a răspuns:

Sper ca iti dai seama ca toti de pe'aici or sa zica ca n'au o parere tocmai buna, nu? laughing Un coleg, dupa ceva timp dupa ce s-a apucat, a vomat cu negruuu, si miros de fum.

| Alee_6805 a răspuns:

Cel mai tampit lucru

| bestialu96 a răspuns:

Foarte prost mai ales la 11 anibig grin
eu nu fumez si nici nu o sa fac prostia asta
te sfatuiesc sa te lasi
funda:X?

| anda_1885 a răspuns:

Fumatulla orce varsta dauneaza sanatatii. Cu cat te apuci mai devreme de fumat, cu atat plamanii tai vor fi mai afectati.
De la fumat poti face cancer la plamani, cancer in gat, la ficat, iti afecteaza pancreasul, si multe alte boli.

| MarkusRay a răspuns:

Nu am nimic cu cei care fumeaza ( pentru ca nu poti judeca un om dupa un asemeanea viciu ), dar este prostesc sa fumezi de la varsta asta. Sa strici sanatatea asa de devreme e naivitate pura.
Iar oricine ar dori sa inceapa cu fumatul trebuie sa se gandeasca de 2 ori!

| Aly359 explică:

Nu e vorba despre mine!

| evelyna_1193 a răspuns:

Despre fumatul la 11 aani?laughing. despre fumat in general.nuuuu e sanatos.ma rog asta stie toata lumealaughingda ce stie un pusti de 11 ani despre asta? nimic... el vrea sa fie smecher.

am vazut ca ai 11 ani... sper ca nu e vorba de tinehappycunosc o multime de adolescenti care fumeaza...si nu ii ajuta la nimicwinkingmai bine iesi la un suc cu fetelewinking

| eusuntconsuelosiiliubescpeyoyo a răspuns:

Nui chiar asa rau dar pe la 15 o sa te plictisesty de tigari si incepi cu jointurile si nah devii dependenta...incepi si sa tragi pe nas dupalaughing mai bine fara tigari la 11 ani... poate pe la 15-16

| ŞatenaDeAstăVară a răspuns:

Eu m-am apucat de la 12. intr-o tabara la mare unde aproape toti erau mai mari decat minelaughing. pai ce sa zic. eu cred ca trebuie sa fii constienta de ceea ce faci. eu am acum 13 ani si jumatate. eu nu prea fumez. ocazional cand are cineva vreo tigara. dar asa nu. cineva mi-a spus ca nu se prinde fumul de plamani decat dupa 16 ani. am fost atat de proasta incat l-am crezut. Ma credeam super tare. Puteam sa scot pe nas, sa fac cerculete din fum, cascada si alte cate cele ce m-au invatat cei mari. Dar intr-o zii mi s-a facut un rau de am zis ca niciodata nu mai fumez. Acum, nu prea pot sa-ti zic sa "da" sau sa "nu". Tot ce pot sa-ti spun e ca daca fumezi asa doar din smecherie, cand mai iti da cineva{cum faceam si eu} nu e nu stiu cat de grav, dar daca iti cumperi 2-3 pachete pe saptamana e destul de grav. Aaaa. si ai grija daca nu stii sa le tragi in piept e chiar mai rau. daca le pipaesti faci cancer la gat! Era sa pateasca asa o prietena, doar ca avea norocul ca era putin racita. I s-a format ceva alb pe cerul gurii. I-a zis mamei sale ca e de la raceala si a convins-o sa n-o duca la medic. A avut noroc ca i-a trecut. A zis ca nu mai fumeaza in viata ei.
Ai grija ce faci:*Si noroc cu luatul deciziei:*