| deea2sabau a întrebat:

Ce parere aveti despre iubirile intre veri de gradul 2?

Oare pentru unii oameni e ce mai dezgustator, sa ai relatie cu varul de gradul II, III sau sa ai o relatie cu un barbat cu 10 de ani mai mare?

E ciudat cum se ghideaza oamenii dupa niste reguli, care nici macar nu exista efectiv.Sunt doar niste idei, niste stereotipuri, niste aberatii. voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| ιυвιтα a răspuns:

Sunt de parere ca iubirea chiar nu are varsta,greutate,inaltime,etc, cum se spune.dar cu siguranta are grade de rudenie, deci in fata lui Dumnezeu, daca ai fi cu varul tau, de la 1 la 4, este mare pacat, este incest, nu stiu daca respecti unele reguli, dar pe asta ar trebui!
Sper ca te-am ajutat!
Cu un barbat cu 10, 15, 20 de ani mai mare sau cati vrei tu, nu are nimic, doar sa fiti majori amandoi si sa existe iubire!

| ShyloRomy a răspuns (pentru ιυвιтα):

Dar sa nu uitam ca e pacat sa te iubesti cu VARUL TAU de grasdul 2 de la gradul 3 se poate happy pentru ca trebuie sa respecti legea veche testamentara care spune ca se pot casatori de abia de la al 7-lea / 8-lea neam happy deci cu varul de gradul 2 nu se poate :@

2 răspunsuri:
| Mariiaamariiaa a răspuns:

Legea permite casatoria intre veri de orice grad, periculos nu e numai daca se face din asta o practica. De obicei verii au putine gene in comun si de aia nu ies copii cu probleme. Si chiar si la biserica se permite casatoria intre veri de gr 2, dar iti trebuie dispensa. Sper ca te.am ajutat. :*