| alexbzalex a întrebat:

Ce parere aveti despre obiectul matematica? eu unul cred ca e nefolositor adica in afara de lucrurile elementare (adunari, scaderi, inmultiri, impartiri, radicali etc ) restul mie mi se pare inutil, adica daca sunt unii care vor sa le invete problema lor dar nu mi se pare corect sa-i invete pe toti daca nu le place si NU LE FOLOSESC MAI TOATE LUCRURILE INVATATE

5 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Dumnezeule...cum poti să spui aşa ceva? Făra ecuaţii logaritmice, derivate si asimptote nu o să ştii cum să'ti cumperi o pâine! Plus ca trebuie neapărat să ştii Teorema lui Lagrange ca să înveţi să respiri. Îţi dai seama ce importantă e matematica

| un copil:x a răspuns:

Eu cred ca ai dreptate, adica noua la matematica ne da profesorul foarte multe definitii carora nu le vad rostul.Nu o sa te intrebe nimeni in viata de nu stiu ce teorema sau definitiethinking Eluveitie cred ca exagerezihee hee

| kindy => andra a răspuns:

Asa ne'a spus si noua profa de romana. dar cea de mate:,, Cum? trebuie sa invatati matematica asta este baza!" nici eu nu stiu la ce ne va folosi noua teoremele alea sau dependenta functionala sau ce mai era pe acololaughing oricum : URASc MAtemAticA!

| Meandjustme a răspuns:

Intr-un fel ai dreptate si in multe dintre cazuri sunt de acord cu tine, dar fiind la matematica-informatica iti voi da un raspuns mai elocvent.Ideea nu e sa inveti toate chestiile alea nefolositoare pe care le-ai enumerat si cu care sunt de acord cu tine laughing ci ideea de baza a matematici e sa iti dezvolti logica, te invata sa gandesti, sa iti pui mintea la contributie. Dar mie sincer mi-a ajuns matematica pana la gat, deja ma enerveaza numai cand aud cuvantul dar na laughing asta e viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Total de acord, am injurat pe profesori si pe toti mortii lor tot anul pentru alea, si mai ales la biologie era o lectie cu incrucisarea la plante, cand am vazut aia pe tabla, am turbat de furie!, chiar asa am ajuns?