| KissMeAss a întrebat:

Ce parere aveti despre prietenii falsi?
Cum procedati pentru a-i evita?
Funda ^•^

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Pentru mine prietenii falsi nu sunt considerati prieteni.
2. Sunt cateva optiuni pentru a-i evita:
a)Te scuzi cat mai des.Te saluta, vrea sa vorbeasca cu tine, si tu il saluti inapoi dar ii zici ca nu ai timp pentru el si ca ai altceva mai important de facut. Astfel, nu o sa mai vorbeasca atat de des cu tine, poate chiar deloc pentru ca nu o sa aiba cu cine. Si nu uita, cand ii spui asta ii zambesti si incearca sa nu mai fii atat de deschisa cu el.Imagineaza-ti ca e doar un simplu coleg de scoala/de munca. Asa, o sa stii cum sa il tratezi.
b)Ori ii zici direct si cu fiecare detaliu cu ce te deranjeaza ( dar asta doare cel mai tare). Totusi, e bine sa fii sincer ca macar nu mai ascunzi atata, nu te comporti ca altcineva, esti pur si simplu tu insuti. Daca ii explici intr-un mod mai politicos, s-ar supara, dar i-ar trece repede si macar o sa va evitati.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Nu prea ai cum sa ii eviti daca nu stii ca-s falsi. Pur si simplu ai grija in cine te increzi, nu "da din casa" mai mult decat este necesar. Nici nu-i nevoie sa ai 1000 prieteni. Unul e de ajuns, restul pot fi amici cu care sa imparti momentele de fericire doar.
Din experienta mea, prietenul adevarat nu exista, cel putin pentru mine.

| Innsbruck a răspuns:

Stiu foarte bine care sunt persoane false, deci le evit pe cat mai mult si incerc sa raman distanta.
''Prietenii falsi'' pentru mine sunt oameni fara valoare, imi dau seama imediat de ei si poate ma si joc putin cu ei, de ce? ca sa inceteze cu interesele