| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre selectia stricta a bebelusilor spartani?
Adica lor si daca li se gasea un mic defect la nastere erau aruncati de pe prapastie.
Daca s-ar aplica si acum asta, oare nu ar ramane numai oamenii,, care merita sa traiasca". Specia umana oare nu ar fi mai buna?
Si inca ceva. Daca in fiecare an s-ar omori cel mai prost elev din fiecare clasa(exceptandu-le pe cele in care toata lumea invata bine), oare media IQ-ului nu ar creste considerabil?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai impresia ca doar cei puternici fizic merita sa traiasca? De unde poti sti calitatea unui om in faza in care e bebelus? Ca poate si Hitler era bebelusul perfect. Omenirea nu mai e in faza in care sa aiba nevoie doar de luptatori.

Iar aia cu IQ de ce ai impresia ca notele de la scoala reflecta IQ ul?

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu cred ca ar c reste acesta nu depinde de barbaria spartana sau alte chestii de genul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vad de ce ar fi nevoie exterminarea, mai bine sa fie ruptã natalitatea pentru o suta de ani, asa se rezolvã deoarece viata unui om se termina repede si asa suntem prea multi, daca am trai doar o populatie putinã cu potential am face mult mai bine acestei planete.