| Georgiana95 a întrebat:

Ce parere aveti despre taxa pentru fast food si dulciuri si suc?big grin

Răspuns Câştigător
| alecs871 a răspuns:

Da frate, pardon "soro"hee hee, am vazut si eu la stiri ieri. Am mai vazut inca ceva la stiri azi, cica Romania este campioana la taxe, tineti-va, noi avem taxe pentru apa de ploaie si pentru mersul cu bicicleta (cica se ma voia si taxa pentru scaunul de la restaurant si nu mai stiu ce, oricum, aberatii, nu mai sunt fonduri in Romania de unde sa se mai fure).
Revenind la oile noastre (bine ca nu avem taxe si pe ele) cica spuneau ca daca scumpesc astea, dulciurile, sucul si mancarea fast-food o sa mai reduca numarul copiilor obezi (eu nu prea vad in Romania asa ceva, sau sunt cat sa ii numeri pe degetele unul cal, si calul are decat unul pe fiecare membru) dar oricum, o sa sufere din aceasta cei de rand, pe aia bogatii o sa in doara in... adica pe ei nu ii doare nicaieri... si cel de rand o sa moara pe strada de foame ca nu o sa il lase sufletul sa dea o gramada de bani pe ceva mancat in graba (fast-food) sau o sa moara vara de sete ca nu o sa dea 5 lei pe o sticla de suc la jumate straight face.
Nane : "Vor trai bine deputatii, va suferi poporul"

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Disperarea din tara aia isi face prezenta.Foamea e atat de mare incat vor ajunge sa puna taxa si pe aerul pe care il respiram.Mai putini bani la noi, mai multi bani in buzunarele porcilor.

| Ana a răspuns:

Mi-e indiferent, si asa eu consum f rar dulciuri, sucuri si fast food

| yanny`s a răspuns:

Este foarte aiurea.mai ales taxa pentru fast fooduri: exista si mancare buna pe acolo, nu numai procariioh go on. nu stiu ce taxe sa mai scoata si aiaoh go on

| costymaximus a răspuns:

Este binevenita, numai ca sint sceptic ca o sa-si arate rezultatele din cauza intereselor de marketing.

Răspuns utilizator avertizat
| adryano05 a răspuns:

Taxa pe mancare, fie ea si junk food, e o aberatie...
la fel si alte taxe pe vicii. eu as vrea sa ma las de fumat, dar nu prea pot...si nu ma ajuta cu nimic ca sunt mai scumpe tigarile.
macar de s-ar face ceva concret si cu cap cu banii aia, dar nu cred...

| AsU_2581 a răspuns:

O porcarie...pe aer nu ne pun astia taxa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Nu vreau sa critic pe nimeni desi poate unora nu le convine... Mie imi convine deoare ce nu sunt sanatoase! Si chiar si eu mananc cateodata desi stiu ca nu sunt sanatoase, nu imi spuneti ca o punga de Chipsuri pe luna nu o sa va permiteti chiar daca o sa o faca 10 lei tot este putin pentru o punga pe luna.
Din punctul meu de vedere nici nu este nevoie de mai mult, oricum nu sunt sanatoase iar oamenii nu realizeaza ca le vor fi mai bine!
Chiar daca Ministrul Sanatatii le scumpeste numai pentru a lua mai multi bani, ii ajuta pe cei care sufera de aceste probleme!
In legatura cu tigarile ce sa mai zic mi se par scumpe eu nu fumez dar nu se compara un pachet de tigari care il iei odata la 4 zile ( sa zicem) si o punga de chipsuri pe care le poti prajii acasa in tigaie cu 5 lei kg de cartofi din magazin!
Mi se pare o aberatie scumpirea pachetelor de tigari desi totul este spre binele nostru!
Numai bine si sanatate, o seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guvernantii incearca sa scoata bani si din piatra seaca. E recesiune, asa ca trebuie sa ne jecmaneascawinking