| DarkShadow26 a întrebat:

Ce părere aveţi voi despre aces "Bullying"? Vi se pare corect? Aţi păţit vreodată ceva de acest gen?

1 răspuns:
| ParinteKids a răspuns:

O caracteristică de bază a bullying-ului este diferenţa de putere dintre agresor (bully) şi victimă. Puterea se poate manifesta sub mai multe forme: putere fizică, un grad de popularitate mai mare, cunoaşterea de către agresor a unor informaţii stânjenitoare pentru victimă. O altă caracteristică importantă este caracterul repetitiv sau cu potenţial mare de repetare.

Cum se manifestă? Sub formă de ameninţări, răspândire de zvonuri răutăcioase, marginalizare, vătămare corporală, furtul sau distrugerea obiectelor victimei. Cea mai nouă modalitate de bullying este cea desfăşurată în mediul online, denumită şi cyberbullying – prin comentarii răutăcioase, intimidare, alienare, postare de fotografii jenante şi distrugerea imaginii de sine a victimei.

- See more at: http://www.kidspots.ro/......-de-facut/