| anonim_4396 a întrebat:

Ce parti de vorbire poate avea numeralul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite aici. Dar functia sinctactica nu e aceeasi cu parte de vorbire.De exemplu:substantivul, verbul, adverbul, adjectivul sunt parti de vorbire, iar cele sinctactice sunt subiectul, predicatul, atributul etc. :)

http://www.referatele.com/......le-com.php

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Măi, păpușo, tu nici nu știi ce vrei, ce să întrebi.
Tu nu mergi la școală? Ce faci tu la școală? Nu primești teme de făcut?
În ce clasă ești?
Se termină acuși anul școlar și tu încă nu știi aceste lucruri care, în mod normal, se învață în primele luni ale anului școlar.

| 10roxana10 a răspuns:

Pai numeralul insusi este o parte de vorbire

poate ai vrut sa intrebi ce f, s are numeralul