| andreea_6710 a întrebat:

Ce caz si functie sintactica are numeralul trei din "trei parti"?:-s

Dau Funda happy

Răspuns Câştigător
| Cattalina a răspuns:

Trei=caz Ac., functia sintatica Atribut adjectival ( eu asa stiu din cate nea predat profa big grin)

3 răspunsuri:
| ioana181 a răspuns:

E atribut adjectival dar din context nu imi dau seama de caz, poate fi ori acuzativ ori nominativ.

| Ella_4255 a răspuns:

Numeralul din cate stiunu are caz si functia e de atr adj cred pentru ca are val adj... dar mi-ar trebui contextul - toata propozitia...

| Bellabelutsag a răspuns:

Caz:acuzativ si functie sintactica Complement circumstatial de loc [CCL]sper ca tiam fos de ajutor:*