| ionut1134 a întrebat:

Ce pot face sa nu mai ma simt asa singur parinti mei sunt despartiti iar eu stau cu mama n-am frati sau surori si cu mama ma vad dimineata 30min (07:00-07:30) si seara tot 30 min sau 1ora(20:30-21:00/30) si prieteni nu-i mai pot numi prieteni azi isi bat joc de mine si maine vin la mine pentru ca nau cu cine vorbi sau pentru a le da ceva nu stiu ce sa fac ma simt singur n-am cu cine vorbi ma simt singur n-am frati sau surori n-am cu cine ma distra am un singur prieten care nu ma judeca si este prieten cu mine pentru ce sunt nu pentru ce am sau cei pot da am nevoie de un sfat nu mai stiu ce sa fac simt ca innebunesc

Răspuns Câştigător
| SingleStarOnTheSky a răspuns:

Salut!
Incearca sa fii calm. Daca ti-as spune ca stiu cum e sa nu ai parintii aproape as minti, dar stiu cum este cand te simti fara prieteni.Si chiar doare...te face sa te gandesti ca ai probleme si ca nu o sa fii niciodata la fel de bun ca ei si cand ete gandesti la asta iti dau lacrimilelaughing. Cel putin asa eram eu...
Dar tu trebuie sa fii puternic.Trebuie sa profiti de timpul petrecut cu mama ta chiar daca e pentru putin timp. Incearca sa gasesti o metoda prin care sa comunici cu tatal tau sau cu alte rude.Incearca sa vorbesti cu prietenul tau pe care il consideri adevarat, si incearca sa iti faci macar niste amici. Poti sa practici un sport si asa iti vei ocupa timpul si vei cunoaste si alte persoane.Sau doar poti sa faci ceea ce te pasoineaza si o sa vezi ca timpul o sa zboare.Iesi afara cand incepi sa te simti singur si du-te in locuri unde sunt mai multi copii, poate ca asa vei cunoaste si alte persoane.Sau daca mama ta este de acord poti sa te duci la serviciu la ea.
Imi pare rau! Omul nu este facut ca sa traiasca singur si sper sa gasesti o solutie!happy.

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru SingleStarOnTheSky):

crying* mereu ma incurc la parantezele asteahappy

| ionut1134 explică (pentru SingleStarOnTheSky):

Ai inteles gresit am prieteni dar sunt doar niste profitori si nu stiu de ce razi de partea cu lacrimile ca am doar 13 ani si simt ca nu ma intelege nimeni de parca as fi venit de pe alta planeta dar oricum mersi pentru ajutor

| ionut1134 explică (pentru SingleStarOnTheSky):

Am uitat sa spun vorbesc si cu tata de 2-3 ori pe saptamana la telefon pentru ca el este in strainatate

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru ionut1134):

Am scris gresit emoticonul...m-am corectat si am scriscrying.Si eu nu ma refeream sa stai de vorba cu profitorii,ci sa stai de vorba cu prietenul tau adevarat daca tu il consideri asa:"am un singur prieten care nu ma judeca si este prieten cu mine pentru ce sunt nu pentru ce am sau cei pot da am".Si crede-ma nu rad de tine deoarece stiu foarte bine cum te simti cand parca esti venit din Cosmos. Oricum, eu doar am propus o rezolvare, dar tu trebuie sa faci ce consideri ca ar putea sa atraga atentia asupra ta.winking

| SingleStarOnTheSky a răspuns (pentru ionut1134):

Pai este bine ca tii legatura cu el.Si asteapta ca timpul o sa vindece ranile, chiar si pe astea provocate de singuratate.In plus, este mai greu sa inveti sa traiesti singur decat sa inveti sa traiesti in grup si de multe ori o sa ai nevoie de acest atu.
P.S.:Multumesc pentru funditahappy

| MIHAelaKISS a răspuns (pentru ionut1134):

Atunci cauta si vei gasi acel prieten adevarat pe care ti-i doresti.
Crede-ma si mie mi se intampla doar ca eu am acel 'prieten' dar incep sa cred ca de fapt nu este. Ma cert foarte des cu ea. Devine foarte artagoasa si nu stiu ce sa fac sa pun oare punct acestei prietenii care tine de 6 ani

12 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Iuly,

Vrem sa te ajutam sa-ti gestionezi mai bine emotiile. Hai sa stam de vorba, vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Întâi, te rog să nu o judeci pe mama ta, findcă probabil că muncește mult și o face pentru tine. Apoi, sunt de părere să-ți iei un cățel sau o pisică. Animalele sunt prieteni sinceri, îți dăruiesc dragoste și nu cer decât puțină mâncare și mângâiere. Folosește timpul ăsta de singurătate pentru a te instrui, îți va folosi enorm mai târziu. Citește literatură, învață o limbă străină. vor veni și zile frrumoase, te asigur!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/ Te vor ajuta!

| ionut1134 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca un catel sau o pisica ma poate inveseli am rugato pe mama de sute de ori dar nu vrea sa tina animale in casa am un catel dar nu ma lasa sa-l iau in casa il tin afara si nici nu pot sa ma plimb cu el nu ma lasa mama

| anonim_4396 a răspuns (pentru ionut1134):

Eu i-aș spune mamei exact ce și cum ai scris tu aici: că te simți singur, că nu ai prieteni, că îți vine să înnebunești. Întreab-o dacă preferă să bați străzile și să intri în vreo gașcă de golani, decât să-ți ia un cățeluș sau să te lase cu cățelul acela în casă. Succes!

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Fa sport. Uita-te la serialul tau preferat,sau deseneaza,pana iti faci prieteni, petreceti timpul cu parasutele profitoare, astfel profitand si tu de ele.Dar mai usor e sa-ti faci prieteni prin domeniul sportiv.Pot jura ca toti prietenii pe care ii am, datorita sportului ii am.Nici unul prin alta cale.Totusi,daca esti cu mult peste nivelul acelor sportivi, ori vei avea o gramada de prieteni, ori o gramada de ciudosi.Parerea mea e ca nu ar trebui sa depinzi atata de petercutul timpului in familie, mai ales daca ii vezi atat de rar.

| MIHAelaKISS a răspuns:

Fa-ti o iubita.Incearca sa te apropri de o fata care iti place dar vezi sa nu aiba prieten.Fi sarcastiic spune-i glume