| anonim_4396 a întrebat:

Am o stare foarte rea de o vreme. Ma simt singur si nu stiu ce sa mai fac. Acum cateva saptamani a plecat cel mai bun prieten al meu, dupa a plecat si prietena mea cu fratele ei care si el imi era un prieten bun. Si in locul unde stau eu nu este foarte populat, adica nu stau la bloc in oras ci stau la casa cam la 2km de oras. Si nu am alti prieteni de prin zona asta. Toti care sunt de pe aici sunt plecati, altii nu vor sa iasa din casa din cauza calculatorului. Pur si simplu nu mai este vreo persoana care sa imi tina de urat. Stiu ca in curand v-a incepe scoala, dar nici cu cei de la scoala nu sunt foarte apropiat, sunt nou pe acolo si toti din clasa mea sunt in grupuri, adica sunt 2, 3 baieti care sunt doar ei prieteni intre ei si nu baga pe nimeni altcineva in seama, dupa cum am mai spus mi-a plecat cel mai bun prieten in alta tara cu parintii lui, el era la aceeasi scoala cu mine si doar cu el ma puteam intelege. Mama este la munca de la 8 dimineata pana la 7 dupa amiaza, si cand vine de la munca este obosita, se pune in pat si doarme. Alti frati sau surori nu am, iar tata este in alta tara la munca si nu vine doar vara (a fost vara aceasta acasa pana in la inceputul lui august, dupa a plecat). Ceva sfat care sa ma ajute?

2 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

Sunt 2 probleme. Si fetele din clasa aia sunt cam la fel fa si baietii, adica au fite in cap sk marea majoritate din ele sunt de bani gata. Si pe langa toate astea am iubita. Si daca m-as imprietenii cu o fata s-ar putea ca sa zica ca o "insel".

| meideprac a răspuns:

Daca zici ca baietii stau in grupuri care nu accepta un nou membru de ce nu incerci sa te imprietenesti cu o fata? In alta ordine de idei, 2 km nu e mult daca ai o bicicleta sau chiar si pe jos, asa ca poti sa incerci sa ajungi si in oras daca te plictisesti pe acasa. O alta idee ar fi sa iti gasesti alte activitati care sa omoare plictiseala, de exemplu cititul (si cartile pot fi considerate prietene uneori), iar in ceea ce ii priveste pe vecinii din fata calculatorului, mai insista! Incearca sa mergi pe la ei pe acasa sa povestiti, daca ei nu vor sa iese pe strada.