| Ilincaa31 a întrebat:

Ce pot folosi? Absorbante sau tampoane? Care sunt cele mai OK?

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Sunt recomandate absorbantele. In timpul menstruatiei o sa ai si niste cheaguri de sange, care sunt normale, nu trebuie sa te sperii de ele, si daca folosesti absorbant, e ok pentru ca se elimina si poti schimba usor absorbantul, pe cand la tampon nu e asa simplu sa le absoarba. In primele zile mai ales daca iesi din casa si nu ai cum sa le schimbi prea des, le poti folosi pe amandoua.
Avantajele si dezavantajele absorbantelor

Absorbantele sunt cea mai buna solutie pentru o domnisoara aflata in anii pubertatii. In general, ele nu produc probleme de sanatate in zona genitala, lasa pielea sa respire si sunt ideale pentru somn si absorbtia fluxului abundent din primele zile. Permit scurgerea completa a menstruatiei si sunt usor de aplicat si schimbat.

Dezavantajul absorbantelor poate fi disconfortul, aspectul inestetic in anumite tinute si mirosul neplacut degajat mai usor.
Avantajele si dezavantajele tampoanelor:

Tampoanele ofera avantajul libertatii de miscare, pot fi folosite pentru protectie in situatii speciale (tinute sumare, sport, plaja etc) si asigura un confort sporit in timpul verii.
Pe de alta parte, utilizarea lor continua poate provoca iritatii vaginale si alte reactii fiziologice importante (diaree, febra, soc toxic), predispun infectiilor daca nu sunt schimbate la timp si pot ramane blocate in vagin in cazuri exceptionale.
Medicii recomanda alternarea utilizarii absorbantelor cu tampoanele, pentru a elimina orice pericol de neplacere care ar putea surveni.

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Tampoanele sunt mai bune.

| Claudia1397 a răspuns:

Cele mai ok sunt cele cu care te simti tu bine! daca esti inca virgina, iti sugerez absorbantele happy