| Leggio a întrebat:

Ce profil sa urmez? Nu ma pricep la mate/info/chimie/fizica.
As vrea sa devin pompier / politist.
Ce facultate ar trebui sa urmez?
Ma pricep in Limba Engleza
Ce-mi propuneti sa urmez? Ceva sa se castige bine.dar sa fie si frumos

4 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Dacă nu te pricepi la științele exacte ar trebui să mergi la un profil de științe sociale sau filologie. Mai sunt și licee militare parcă, după care poti deveni polițist, dar pentru asta sunt și academii pe care le poți urma după liceu. Cât despre câștigul bun, nu putem spune nimic, pentru că de exemplu nici ca polițist nu cred că se câștigă prea bine.
Mai informează-te și tu depre eventuale meserii.
O zi bună!

| Leggio explică (pentru MasterOfDisaster):

Mersi,ma intereseaza mai mult ca si pompier, dar si alte eventuale meserii, ce ai putea sa-mi recomanzi?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Leggio):

Eu una consider că meseria de pompier este una destul de periculoasă, și de multe ori ar trebui să vezi scene sângeroase și scârboase, pentru că pompierii intervin și la locul accidentelor.
Sincer nu știu ce meserie ți-aș putea recomanda, pentru ca nu ai dat detalii despre tine, nu ai spus ce îți place sau ce nu îți place. Tot pe linia asta (polițist, pompier) ai putea să iei în considerare și jandarm, salvamontist, sau poate bodyguard. Munca de birou nu cred că ți-ar place, așa că trebuie să te gândeşti la ceva în aer liber, si destul de interesant. Ai putea sa te faci peisagist dacă te atrage puțin botanica și te pricepi să organizezi.
Acum mai sunt multe opțiuni, depinde ce domenii te atrag. Ai putea si ghid turistic, îți permite și sa călătorești un pic. Ai putea să lucrezi la calculatoare, programator sau să oferi asistență pentru anumite firme.
Sincer mă îndoiesc că în România poți să îți faci un plan de viitor pe care să îl și respecți. Cred că după liceu mai bine ai face niște cursuri în domenii diferite, și să te gândeşti sa emigrezi. Si să înveți engleza.

Mai dă-mi niște detalii despre tine, ce îți place, la ce te pricepi, ce talente ai, ce te atrage (înafara de polițist), ca să iti pot sugera meserii cât mai bune. Să știi ca sunt și mai multe profile la licee: economic, industrie alimentara, contabilitate, bilingv, mate info, mecanică, real (multă multă matematica)etc., și am mai întâlnit și estetica corpului dar la un singur liceu din județul meu.
Ar trebui și să dai un search pe Google la profilele de la liceele din județul tău, poate te mai inspiri happy.
O seară bună!

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru Leggio):

A, prin "spune-mi la ce te pricepi" nu mă refer la materii. Ci lucruri, acțiuni, hobby-uri la care te pricepi și îți plac. Ex. îți plac animalele, natura, te pricepi să sculptezi, ești îndemânatic la asamblarea unor piese mititele, lucruri de genul ăsta.