| toniii161616 a întrebat:

Ce puteți spune despre preadolescenta fetelor?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vine cu defecte din fabrica pentru multe din ele, mai rau e pentru alea care aleg drumul curviei in loc sa mearga la un servici decent

| 4StarLight a răspuns:

Preadolescenta este varsta dintre 11 si 13 ani si este marcata de tot felul de schimbări fizice. Vei remarca ca incepe să îți creasca mai mult par pe picioare, pe mâini, la subrat, în zona pubiana. Dacă nu comunici de obicei cu mama ta, atunci toate aceste schimbări pot parea înfricoșătoare. Însă nu trebuie sa te sperii. Sânii vor începe să se dezvolte încetul, cu încetul, e posibil sa simti un fel de durere, dar nu foarte puternica, atunci cand ii vei apasa. De obicei ei incep sa creasca cu vreo 2 ani inainte de venirea primei menstruatii. E bine sa vorbesti cu un adult despre toate acestea, sa iti arate cum sa folosesti un absorbant si care e treaba cu epilatul, sa te pregătească deja pentru toate aceste schimbări care pot fi coplesitoare. Exista si o carte, care explica foarte bine cu un limbaj foarte simplu despre trecerea aceasta dintre copilărie către pubertate, se numeste "Ce se intampla cu mine?", are o coperta roz. Unele fete deja se confruntă cu apariția primelor cosuri, deși prea putine. Vei vedea ca in perioada asta renunți la foarte lucruri care iti plăceau, nu te mai joci la fel de des si esti mai preocupată sa iesi cu prietenele, sa cunosti noi persoane. Vei descoperi lumea machiajelor si vei începe să oferi atentie modului în care arati si te îmbraci. La multe persoane apare dorinta aceasta de a se maturiza si atunci faceti unele lucruri care nu va caracterizează, doar pentru a arăta că ati crescut. Totusi, nu grăbi procesul de creștere, daca vrei inca sa te joci cu păpușile la 13 ani, atunci fa-o, nu te gândi că ceilalți copii de varsta asta nu o mai fac. Copil nu mai esti mult timp si este bine sa valorifici cat ti-a mai ramas. Eu am 18 ani, dar ma comport in continuare ca la 15 pentru ca pot fi uneori foarte naiva si nu am curajul celor de varsta mea. Deci, pubertatea nu are neaparat o varsta, unele fete se dezvolta de la 9 ani, altele de la 13. Ce ti-am spus eu la inceput este doar o medie de varsta, dar nu e valabilă în cazul tuturor. Ciclul menstrual la fel, poate veni prima dată la 9 ani, sau la 15. Sper ca ti-am dat destule detalii ca sa-ti faci o idee. happy daca mai este altceva, te rog mult sa ma întrebi.