| Seby80 a întrebat:

Ce reguli exista in motocross? si cum se procedeaza, va rog, pentru ca eu nu am facut cursuri, si in curand imi voi achizitiona un motor de teren, si as vrea sa stiu cum se iau curbele (stiu sa merg pe motocicleta, dar mers normal), etc.

Răspuns Câştigător
| luciboss a răspuns:

•S-a anuntat un program de reducere a zgomotului pe pistele de motocross, materializat prin "teste de zgomot dinamic" inainte curselor pentru toate motocicletele participante.
•S-a decis reducerea cilindreei la toate cele 3 clase prinicipale, dupa cum urmeaza: MX2 - 250 cmc, MX3 maxim 650 cmc, in timp ce cilindreea clasei MX1 e inca in discutii. Motocicletele vor avea un singur cilindru, indiferent de cilindree. (Acum incepe sa prinda sens miscarea aparent neasteptata a celor de la BMW de a achizitiona productorul Husqvarna, specializat pe offroadere de cilindree mica.)La MX2 a fost introdusa limita de varsta de 23 de ani, exceptati fiind eventualii campioni mondiali carora li se permite sa isi apere titlul inca un an dupa cucerirea acestuia.
•La categoria Junior a fost introdusa o clasa noua, de 65 cmc. La toate cele 3 clase (65, 85 si 125 cmc) se va alerga strict cu motoare in doi timpi (motivatia a fost ca juniorii care invata sa stapaneasca motoarele in doi timpi vor fi apti de a concura ulterior cu orice categorie de motociclete, in acelasi timp cheltuielile necesare participarii la competitii devenind mai accesibile tinerilor. In acelasi timp se va putea revigora acest segment de piata).
•Greutatea minima a motocicletelor va fi revizuita.
•S-a luat in discutie folosirea dispozitivelor electronice hi-tech