| Ema1234 a întrebat:

Ce rost mai are sa traim?batting eyelashesAm stat si m-am gandint mult. Dar ma simt urata si ma gandesc la sinucidere. Sure ca nu sunt in stare dar. vreau doar un motiv sa exist. M-am plictisit d viata. (Sunt minora) Ce pot face?
Doar sa nu mi`o bagati p aia "taie-ti venele".:p

10 răspunsuri:
| Alexander21 a răspuns:

Ce rost are sa mai traim? Voi chiar nu vedeti frumusetile vietii? Calculatorul care il ai,are o intrebuintare in lumea asta,facute de oameni, de mana altora, iar tu te bucuri de el.Anotimpurile cum se schimba,oamenii se nasc,traiesc,invata,se casatoresc, dau nastere altor oameni, muncesc si apoi mor.Totul are un rol genetic si o lege a existentei.Fiecare dintre noi are un univers al lui, nu suntem toti la fel.Nu ai de ce sa te simti urata,ti-a spus cineva asta? Si chiar daca ai fi urata,ochii tai vad,mainile tale simt, sufletul tau exista, si aerul il respiri.Ai un rol in lumea asta, nu fi atata de cruda cu tine. Exista timp sa intelegi si tu mai incolo sensul vietii.Rolul,ni-l facem, conteaza sa stim de ce existam.Ca sa mergem inainte, si sa luptam orice ar fiwinking

| MyChemicalRomance a răspuns:

Aruncate de la etaj rolling on the floor, glumeam, desigur, si eu m-am gandit la asta, dar crede-ma ca nu rezolvi nimic cu sinuciderea, continuati viata, ca doar estim minora mai ai multe de trait si o sa vezi ca nu e asa de rea viata cum crezi u!

| Skittles19 a răspuns:

Buna Madu.

Ce s-a intamplat de te gandesti la sinucidere? Un baiat cumva? In fine. Sinuciderea este unul dintre cele mai mari pacate pe care le poate savarsi un om. Totusi, nu cred ca ai motive intemeiate ca sa te gandesti la asa ceva, mai ales pentru ca esti minora. Traieste-ti viata din plin pentru ca ai numai una, dar si mai important traieste-ti copilaria pentru ca odata ce o vei pierde nu vei mai putea da timpul inapoi. Iesi cu prietenele/prietenii, fa sport si cel mai important ramai cu zambetul pe buze oricat de greu ti-ar fi.
Spaer ca te-am ajutat putin.
Ai graija de tine.
Pa, pa!

| Kyky a răspuns:

Esti minora. Apreciez ca ai mentionat. Un motiv pentru care merita sa traiesti este insasi viata. De-a lungul vietii ai sa te lovesti si de obstacole, dar si de bucurii. Invata sa treci peste toate cu bine, privind pe cat se poate jumatatea plina a paharului, nu cea goala. Atunci cand cazi, te ridici si mergi mai departe ca o adevarata invingatoare. Daca viata ta ar fi perfecta, chiar si asa te-ai plictisi, crede-ma.
Mai subliniez: invata sa iti pretuiesti viata si gandeste-te ca altii nu sunt asa norocosi ca tine sa o aiba si se lupta zi de zi pentru cateva clipe in plus pe acest pamant.
Ai grija de tine, mult succes!

| Iuuuliiia a răspuns:

Poi si eu ma simt urata.:-J...Dar nu mai trebuie sa gandim asa... Odata si`o data iti vei gasi iubireastraight face.Si el nu ma crede ca esti urata.
Esti tanara.Ai toata viata inainte.happy

Parerea mea e sa nu te mai gandesti la asemenea prostii. [si eu am 12 anilaughing si nu imi place viata meaoh go on, dar merita traita.]big grin

| natalyia a răspuns:

Copile ascultama cu atentie: nu te sinucide asta nu e o varianta ce crezi ca daca te sinuciz o sa ai un rost. fa-ti un hobbie de exemplu invata sa canti la un instrument muzical, fa ce-ti place acum nu realizezi dar fiecare dintre acesti oameni de pe glob au un rost nu poti sa stii ceti rezerva vitorul! gandeste-te poate o sa devi un compozitor celebru. Scrie o compunera reusita si publico in revista scolii.Du-te fa-ti o prietena( iubita) daca te sinucizi Dumnezeu nu te va ierta si poti sa te duci in iad, Traieste clipele astea de copilarie.C

| TheWomanInBlack a răspuns:

Buna! Sa stii ca nu stun de acord cu partea in care ai spus ca te simti urata,deoarece fiecare om este frumos in felul lui,si poate ca nu ai parul frumos,dar ai alte trasaturi frumoase, si in plus mai mult conteaza cat de frumos esti in interior decat in exterior si multe persoane cauta un om cu sufletul bogat, nu cu chip frumos.Gandestete ca unii ar da orice pentru inca un minut din viata,in timp ce altii nu se gandesc decat la sinucidere si alte chestii de genu`.Si in plus chiar daca acum te simti de parca nu ai mai vrea sa traiesti,poate ca maine sau peste catva timp o sa fii de parere ca ai cea mai frumoasa viata, asa ca nu lua o decizie ca asta, deoarece o sa realizezi ca viata e cel mai frumos dar pe care il poti primii

| anonima55 a răspuns:

Doamnee! Draga mea si eu sunt minora si crede-ma ma simt hidoasa nu urata si toti ma contrazic iar in legatura cu un motiv de a trai exista sute chiar mii de motive. Daca ai parinti, gandeste-te la ei la suferinta pe care ar aveao daca nu ai mai fi tu si in plus gandeste-te ca viata e scurta si ca ti-a fost data fara sa o ceri si ti se va lua fara sa fi intrebata. Tu te-aiuitat vreodata la fetele alea de 18-19 ani, frumoase care se distreaza? Nu ti-ai dorit niciodata asa ceva. Gaseste-ti niste prieteni (de preferat colegi ca sa intalniti zilnic) si iesiti pe afara. DISTREAZA-TE!

| Ema1234 explică:

Mm...frate...ok.pai.roaga`te la d`zeu mai bine sa-ti dea minte.
u nu te`ai gandit never la copilasii aia micuti avortati? n-au apucat sa vada lumina zilei n-a apucat sa zica "mama"...pffoh go on.trebuie sa-i multumm lui Dumnezeu in fiecare zi pentru toate astea:p...oricum.gandeste`te ca exista persoane care.ii multumesc lui Dumnezeu ca exist:p.gandeste`te si fii placuta de oameni asta o sa te faca sa nu t mai gandesti la prosti; plove strucklove struckf