| NobodyElse6 a întrebat:

Buna happy! Nu stiu daca am ales categoria potrivita, dar sper sa fi nimerit. Am 14 ani [inca un copil] si sunt deprimata stiu ca nu am de ce, dar asa ma simt nu "sufar" din dragoste nu am avut un iubit si prefer sa imi vad de copilarie si sa astept pe cineva special nu sa ii schimb in fiecare saptamana. la scoala invat bine dar nu stiu ce s-a intamplat. pur si simplu nu mai pot sa ma concentrez sad nu mai pot sa fac nimic! Am o cea mai buna prietena care nu prea ..simt...ca imi este cea mai buna prietena. in fine ideea este ca de o luna incoace sunt deprimata .suparata...ma simt prost pur si simplu sad, incep sa plang fara sa am un motiv [ nu stiu de ce! chiar si eu ma intreb]. imi vin tot felul de scenarii urate in minte sad am doar ganduri negre. incerc sa le elimin sa ma gandesc la altceva. uneori imi iese alteori nu sad ..nu am avut absolut nicio problema si nici nu am. pur si simplu asa ma simt.am aceasta stare urata sad. uneori mi-a venit ideea de " sinucidere" dar nu stiu de ce?! Incer ca sa mi le scot [ideile].pur si simplu stiu ca este o mare MARE MAREEEE prostie sinuciderea dar habar nu am de ce imi trece asa ceva prin minte sad. Stiu ca sunt doar un copil si ar trebui sa imi vad de viata dar pur si simplu nu pot. Daca cineva are chef de glume sau sa isi bata joc de mine il rog frumos sa nu mai citeasca intrebarea happy. Ma poate ajuta cineva in legatura cu aceasta problema? multumesc anticipat si scuzati-mi greselile gramaticale happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Exeemii a răspuns:

Draga mea, inteleg situatia in care esti, pentru ca si eu am fost intr-un fel, in aceeasi situatie. Te simti singura si trista, probabil pentru ca nu-ti mai simti prietena aproape tie. Dupa parerea mea, incearca sa iti faci prieteni noi, sa iesi pe afara cat mai mult cand simti nevoia, dar sa nu iti neglijezi scoala, iar daca aceste lucruri nu te ajuta, incearca sa mergi la un psiholog, sau sa vorbesti cu o persoana de incredere din familie. Mult succes si sper ca te-am ajutat! Fundita? :*

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De ce permiti cuiva sa iti fure fericirea? Viata este un dar divin si nimeni nu are dreptul sa o ia.Trebuie sa stii ca fericirea ta nu depinde de o singura persoana. Daca ea nu te pretuieste inseamna ca nu te merita.Incearca sa iti faci o alta prietena care sa fie sincera cu tine. Bucura-te de cei dragi din familia ta, ei nu te vor dezamagi niciodata.Nimeni nu te poate iubi asa cum o fac ei.happy

| Raniia a răspuns:

Draga mea, te simti deprimata? iti pierzi cumpatul cu privire la lucruri neinsemnate? te simti rau mai des? Toate aceste sunt semnale de pericol.Incetineste ritmul si analizeaaza-ti cu grija viata! Ai viata inainte! este viata ta si nimeni nu va putea lupta pentru tine.Desi ceilalti din jur pot si vor sa te ajute, initiativa trebuie sa vina de la tine.Gandeste-te la punctele tari si la puncteleslabe pe care le ai! Incearca sa fii sincera pentru ca ai nevoie de o imagine clara asupra lor! Incearca sa-ti pastrezi sanatate fizica pentru ca iti creste rezistenta la stres.Mesele regulate si somnul suficent te ajuta sa-ti pastrezi o forma fizica buna si te eliberaza de stres! Gandeste optimist, incepe chiar acum.Crede in tine!

| NobodyElse6 explică (pentru Raniia):

Nu stiu daca ma crezi dar raspunsul tau chiar ma facu sa zambesc happy. Mersi :*!

| Raniia a răspuns (pentru NobodyElse6):

Ma bucur si-mi doresc ca acest mesaj al meu sa-ti aduca din nou zambetul pe buze si dragostea in suflet!
Tine minte:cand te simti excelent, arati superb!
In cele din urma-nu uita sa zambesti!

| Felys a răspuns:

Mergi la un psiholog si discuta aceste probleme, poate te poate ajuta, aici in afara de niste incurajari nu vei primii, cel mai bine la un profesionist care va stii sa te lamureasca si sa te repuna pe linia de plutire

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!