| Drarrfg123 a întrebat:

Ce sa fac daca cineva minte ca are o poza nud cu mine?
Deci un băiat cu care nu am vorbit niciodată, doar ne cunoaștem pentru ca am fost în aceeași școală un an (clase diferite) spune ca are o poza nud cu mine. I-a spus unei persoane pe care mama o cunoaște și acea persoana i-a spus mamei mele. Mama a vrut să se asigure și m-a întrebat, normal ca i-am spus ca nu am vorbit nimic cu el, mai ales ca eu împart același cont de Facebook/mess cu mama și era practic imposibil sa fac așa ceva. I-am dat acelui băiat mesaj și l-am întrebat de unde are el poza cu mine având în vedere ca eu nu am trimis niciodată vreo poza indecenta și el a început să-mi spună vrajeli gen "nu-ți amintesti?" și chestii și i-am spus sa-mi trimită poza și mi-a trimis o poza in care era o fată în bikini cu un tricou larg ridicat până sub sâni. Faza e ca rl susține ca sunt eu dar și mama și-a dat seama ca nu sunt eu pentru ca e diferit corpul meu fata de cel a persoanei din poza și eu am o cicatrice de la apendicita care nu apare in poza. In fine, eu i-am zis lui ca nu sunt eu și i-a trimis și mama mesaj și el și-a cerut scuze. Intr-un fel "îmi cer scuze dacă ești tu și eu am primit-o de la cineva" și am crezut ca s-a terminat tot. Un prieten de ai mei l-a întrebat dacă chiar e poza mea și el a continuat să spună ca sunt eu și ca are convorbiri cu mine dar când a fost întrebat sa trimita un ss tot băga scuze prostești. Problema e ca eu nu vreau sa fie trimisă poza mai departe și să se creadă ca este poza mea. Ce pot sa fac? Pot merge la poliție? Am 15 ani apropo și băiatul acela cred ca are 17, nu sunt sigura

4 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Da, poti merge la politie. copii prosti.

| TudorRebecca18 a răspuns:

Trebuie să mergi la poliție, doar așa îl poți opri.Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă. Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă. Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.Mergi cu părinții tăi sau cu unul dintre ei și va depune plângere.Le veți arăta poze cu tipul polițiștilor, și ei îl vor găsi destul de repede.O să se aleagă cu închisoare ori cu amendă, depinde.Nu contează că și el a primit poza și că dd fapt nu a început el( deși nu îl cred ) ci contează faptul că el alege să spună că ești tu în poză și că face asta public. Distribuie o informație falsă.Du-te de urgență la poliție și oprește-l.

| unknownnn a răspuns:

Ai primit un comentariu destul de bun legat de ce poți face dpdv legal, deci voi menționa doar celelalte aspecte ale postării tale.

Cât timp îi demonstrezi că ești afectată și că îți pasă, respectiv îi dai atenție, va continua să facă asta, fiindcă așa funcționează creierașul persoanelor de genu. În timp ce mergi la poliție și iei toate măsurile legale pentru asta, ignoră total persoana.

| FlyingDreamer a răspuns:

Clar poti merge la politie, fie ca chiar are o poza cu tine sau nu, daca are nu are voie sa o foloseasc in nici un fel fara acordul tau, sau daca nu are si minte e bulying sau cum s-o zice, adica iti strica reputatia si imaginea publica deci tot ilegal e, acum daca nu are 18 ani nu poate sa faca puscarie sau ceva de genu, dar un politist cu siguranta al poate motiva sa termine cu prostiile.