| psycho_5607 a întrebat:

Ce sa folosesc ca sa imi treaca repede cosurile. Adica, dupa ce la sparg, se cicatrizeaza si arata urat. Cum scap mai repede de ele, dupa ce se cicatrizeaza. Daca le dau cu fond de ten sa vede foarte urat.

5 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Ar trebui sa consulti un medic dermatolog. Poti avea cosuri din diferite motive: hormoni, infectie la nivelul pielii, hrana nepotrivita.
Tocmai de aceea, un medic specialist va gasi cauza cosurilor si-ti va recomanda un tratament adecvat. Nu mai folosi fel de fel de solutii si creme care te pot umple mai rau de cosuri. Fii inteleapta si cauta sa gasesti intai cauza si apoi tratarea lor. Stiu ca esti satula de sfaturi, dar nu de acestea ai nevoie. Spala-te cu un sapun emolient si antibacteriologic, nu-ti mai sparge cosurile ca se vor infecta, nu mai folosi fondul de ten sau pudra peste ele dupa ce le-ai spart ca le infectezi.Astept vesti de la tine. La orice policlinica exista un dermatolog. Ia-ti trimitere de la dr. de familie si mergi cat mai curand si respecta tot ce-ti spune si iti da.
Succes!

| princessmary a răspuns:

Sa stii ca reactioneaza mai rau la fond de ten...cauta la avon ceva de genu:cleanskin

| babyblue_8473 a răspuns:

big grin Si eu aveam cosuri...
cel mai bine-te duci la farmacie si iti cumperi ZINERYTwinking

Eu nu mai am deloc cosuri si nu-l folosesc demult. Va merge si la tine, toate prietenele mele care au incercat au scapat de cosuri.
Bafta! :*

| vyo a răspuns:

Nu le mai sparge ca la un moment dat or sa se sparga singure si in felul acesta nu o sa iti mai ramane semne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offff! Nu mai spargeti sau stoarceti cosurile mai, le faceti mai rau. Prietena mea a avut cateva si le storcea, acum are fata plina. Eu zis sa nu le storci, sa te cureti de 2-3 ori pe zi cu servetele umede si sa iti cumperi zineryt. Mie mi-au aparut anul` trecut cateva cosuri si in 2 saptamani, cu zineryt, am fost ca inainte. Acum ma curat mereu cu servetele pentru a preveni aparitia lorwinkingwinking.