| andreeaaaa_2337 a întrebat:

Ce se face la stiunte sociale?
la ce dai bacul?
si ce imi recomandati, stiinte/filo?

funda

Răspuns Câştigător
| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Buna.

Materiile predate la profilul stiinte sociale sunt : istorie, romana ( 6 7 ore pe saptamana am facut eu), engleza si franceza ( numarul de ore se stabileste in functie de care e limba 1 si limba 2 ) in clasa a noua vei face logica, in a 10 psihologie, in a 11 economie, in a 12 filosofie. Vei face si geografie matematica ...fizica chimie si biologie ( doar pana a 10 inclusiv )

Ce Facultate poti urma :Litere, jurnalism, filosofie, limbi si literaturi straine, comunicare si relatii publice.

La Filologie se face mai multa romana si engleza, apoi istorie, latina ( la toate astea se da teza). Din clasa a XI-a nu mai faci matematica, fizica, chimie, biologie in schimb vei avea mai multe ore la obiectele de specialitate. Dupa ce absolvi acest liceu ar trebui sa faci facultatea, ai putea opta pentru facultatea de psihologie, de jurnalism, de litere, de limbi, drept. Dar cunosc persoane care dupa ce au terminat acest liceu au dat la medicina sau in alta parte. happy
Poti sa te orientezi pe altceva pana termini liceul. big grin

Sper ca ti-am fost de ajutor.

2 răspunsuri:
| Annd a răspuns:

E vb de multa geografie si istorie,romana,engleza/franceza. BAC: istorie, romana, engleza/franceza si de ales dintre logica/psihologie/sociologie/filosofie. Cu sig iti recomand stiinte sociale.winking

| ioanalexandru a răspuns:

Hi,
eu sunt la filo, clasa 11.
daca crezi ca te pot ajuta cu explicatii, adauga ioan_yo2010@yahoo.com