| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă cu noi când murim?
Îi vom revedea vreodată pe cei dragi care au murit?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

La intrebarile acestea fiecare iti poate raspunde potrivit credintelor sale, intrucat nimeni nu s-a intors vreodata sa ne spuna ce se petrece dupa moarte.Este,deci, loc pentru imaginatie si speranta, iar cei caree reusesc sa creada ca ii vor revedea candva pe cei pe care i-au iubit si nu mai sunt printre vii, cred ca au o sursa particulara de fericire si incredere.In ceea ce ma priveste insa,din nefericire sunt sceptica,cred ca atunci cand mori dispari pentru totdeauna in neantul din care ai venit atunci cand te-ai nascut, ca viata se inchide asa precum o lumanare se stinge, iar cei dusi sunt pentru totdeana pierduti.Imi pare rau ca nu pot crede in viata de dupa moarte si in reintalnirea cu cei iubiti; sunt sigura ca cei ce cred sunt mai fericiti.

3 răspunsuri:
| Barbiiiiie a răspuns:

hee hee ce intrebare ciudata cand ai sa mori nai sa mai vezi pe nimeni de sus o sa-i veghem pe cei dragi poti sa te duci ori in iad ori in rai depinde de tinehee hee si te vei intalni cu cei dragi care au trkt prin astfel de momente! o zi buna

| AlexandruAnst a răspuns:

Da se zice ca dupa ce murim vom vizita raiul si iadul impreuna cu ingerul pazitor si acolo ne vom vedea toate neamurile. bunici, strabunici, etc

| tHeAnGeLoFwOrLd a răspuns:

Când moare omul şi când îşi dă sufletul, în clipa aceea apar în faţa lui atâţia diavoli, câte păcate a avut omul şi atâţia îngeri sfinţi, câte fapte bune a avut el în viaţă. Aşa arată Sfântul Efrem Sirul.
Atunci în ceasul morţii are mare îndrăzneală îngerul de la botez. Când vine acesta, toţi se dau la o parte. Îngerul pe care îl avem de la Sfântul Botez are mare putere. In prima zi a calatoriei sufletului, ingerul ii arata acestuia tot ce a facut in viata, de la nastere pana la sfarsit.
Aceasta se întâmplă în ziua întâi după moarte.

Ziua a doua după moarte se întâmplă un lucru mai înfricoşat. În ziua a doua după moarte îl ia îngerul păzitor şi-l duce pe unde a umblat omul toată viaţa.
Şi unde-l duce în ziua a doua? Îl duce pe unde a umblat omul toată viaţa, şi-i arată unde a făcut bine şi unde a făcut rău. Şi nu-i arată decât adevărul.

"Uite, aici ai jucat, aici te-ai îmbătat, aici ai desfrânat cu atâtea femei sau cu bărbaţi; aici ai înjurat, aici ai fumat, aici ai avortat atâţia copii, aici ai ocărât, aici ai furat, aici ai cântat, aici te-ai lenevit, aici te-ai răzbunat pe cineva. Ai batjocorit, ai blestemat, ai bătut. Nu te-ai spovedit, n-ai postit şi te-ai împărtăşit cu nevrednicie!"

Şi-i arată şi faptele bune: "Uite, suflete, aici ai mers la biserică; aici ai ascultat cuvântul lui Dumnezeu, aici ai miluit pe cei săraci, aici ai învăţat pe copii frica de Dumnezeu; aici ai citit sfintele cărţi, aici ai mers la biserică, aici ai răbdat necazurile cu bucurie, aici ai dat un cuvânt de folos la altul, dincolo ai făcut milostenie, ai îmbrăcat pe cel gol, ai adăpat pe cel însetat, ai primit pe cel străin".

Îi arată toate, toate, şi sufletul săracul nu poate zice nimic, că nu-i arată decât adevărul, pentru că îngerul nu poate să mintă. Îi arată şi cele bune şi cele rele.

Şi se minunează sufletul foarte şi îl întreabă pe înger:
- Sfinte îngere, cum de ştii tu acestea toate?
- Cum să nu ştiu, dacă pururea am fost cu tine! Tu ai mâncat, eu nu pot mânca; tu ai dormit, eu nu am dormit; tu ai băut, eu nu pot bea; tu ai stat degeaba, eu nu pot. Eu nu-s duh care poate mânca, sau bea sau dormi. Eu pururea am fost treaz - cum zice în Psaltire: Nici să dormiteze cel ce te păzeşte. Că dacă nu aş fi fost eu cu tine, diavolii ar fi făcut mare prăpăd, împreună cu vrăjmaşii tăi văzuţi şi nevăzuţi. Eu te-am apărat şi pururea am fost lângă tine şi mereu am scris ce gândeşti tu. Că eu ştiu gândurile tale şi ce vorbeşti tu şi ce faci tu, bine sau rău".

Asta se întâmplă în ziua a doua. Îl duce îngerul păzitor pe suflet pe unde a umblat toată viaţa.

Iar în ziua a treia după moarte, sufletul ne vede pe noi. Vede că plânge mama, plânge sora sau soţia sau soţul. Vede că plâng neamurile după el şi îi pare rău. Dar nu mai are grija noastră; el se gândeşte atunci numai la el, şi zice: "Ei rămân pe pământ şi se vor pocăi, că mai au vreme să facă fapte bune. Dar eu unde mă duc? Cine mă va ajuta pe mine acolo?"
În ziua a treia sufletul nostru trece vămile văzduhului şi exact a treia zi, când a ieşit din trup, în aceeaşi clipă ajunge prima dată la scaunul Preasfintei Treimi.
Apoi sufletul este dus 6 zile in Rai si pe urma in iad 30 de zile, pana la implinirea celor 40 de zile de la moarte, cand are loc judecata particulara a sufletului, cand se va hotari daca sufletul va merge in Rai sau in iad. (