| marinelpop a întrebat:

Ce se întâmplă cu noi când murim, unde mergem?

29 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare va merge in locul pe care si l-a pregatit.

| Inferno a răspuns (pentru EmaS):

In adevar, poti sa ajungi la groapa comuna sau in cimitirul Bellu.

| EmaS a răspuns (pentru Inferno):

In rai sau in iad, in fericire sau chin vesnic.

| DiandraDya a răspuns (pentru EmaS):

Tie ti se pare normal ca un Dumnezeu al iubirii sa lase ca un om sa fie chinuit vesnic pentru aproximativ 60 de ani de viata?!

| Inferno a răspuns:

Tu existi doar ca o combinatie specifica de atomi, in momentul in care mori se presupune ca ai atins gradul maxim de entropie,deci atomii din care erai format s-au reorganizat intr-un mod diferit, asa ca nu mai putem vorbi despre tine ci doar despre atomi ca entitati independente.
O parte din atomii aceia il vor forma pe Vasile, altii pe Ion iar altii vor forma lucruri mai simple.
Imagineaza-ti ca ai niste piese lego din care faci un om,ala esti tu. Daca demontam acel om si din el construim alte lucruri,un copac,un caine, o masina, o casa, mai putem vorbi de tine ca fiind cumulul tuturor acestor lucruri, sau vom vorbi de niste entitati separate?
Exista sansa ca atomii ce l-au format candva pe Newton, pe Hubble si pe Galileo sa se afle chiar in paharul de apa pe care-l bei.
Tu spui ca-l bei pe Newton, Hubble si Galileo concomitent sau spui pur si simplu ca bei apa?

| tpuforyou a răspuns (pentru Inferno):

Inferno... amesteca aceste elemente si vezi daca vor prinde viata big grin
În anii 40, cercetătorii au căutat dovada existenţei sufletului. Dr. R.A. Watters, când era directorul Fundaţiei pentru Cercetare Psihologică Bernard William Johnston (Reno, Nevada), a dezvoltat o incredibilă ipoteză… atomică a sufletului. El a presupus că sufletul (fie uman sau animal), există într-o stare intermediară în cadrul spaţiului intraatomic, adică între atomii celulelor umane.
Pentru a testa ideea sa, Watters a achiziţionat o cameră de expansiune cu nori Wilson. Acest dispozitiv constituie un aparat ştiinţific, folosit mai ales de către fizicieni pentru a observa şi urmări trecerea particulelor atomice şi subatomice. Folosind un astfel de dispozitiv, Watters credea că acest lucru ar permite observarea şi urmărirea unui suflet care părăseşte o...creatură în momentul morţii sale.

Watters a ales o insectă ca subiect al experimentului său. El a pus o lăcustă în camera de nor şi a eutanasiat-o cu o supradoză de eter. Un aparat foto a fost plasat strategic pentru a surprinde fotografia în momentul în care forţa vitală părăseşte lăcusta.

Declanşatorul aparatului foto era activat în momentul în care era detectată o expansiune a vaporilor de apă din interiorul camerei. Testele anterioare au arătat că, în momentul decesului, vaporii de apă din interiorul camerei cresc semnificativ. Fotografia făcută în momentul morţii lăcustei a detectat o umbră inexplicabilă, care se potrivea formei insectei.

Watters a efectuat mai multe experimente pentru a vedea dacă acelaşi fenomen apărea şi la animale în momentul morţii lor. El a realizat mai mult de 40 de experimente folosind şoareci şi broaşte în loc de lăcuste. Rezultatele au fost concludente.

Fiecare fotografie arată în mod clar câte o umbră, ce lua forma animalului care a murit. Interesant era faptul că la fiecare insectă ori animal care a murit, acea umbră dura 8 ore, dar, dacă animalul îşi pierdea doar cunoştinţa, fiind resuscitat mai târziu, umbra nu mai apărea.

În anii 20, medicii olandezi Malta şi Van Zelst au pretins că trupul subtil (fizico- eteric) e capabil de extindere cu 1, 26 mm şi de contracţie cu 8 mm! Conform celor doi, el ar fi compus din atomi extrem de mici şi de separaţi, care au o densitate de 176 de ori mai mică decât cea a aerului, şi care cântăresc împreună 69, 5 grame. Aceasta înseamnă că trupul subtil ar fi compus din plasmă de densitate scăzută.

În anul 1988, revista "Noetic Science" a condus o serie de experimente prin care a concluzionat că sufletul uman cântăreşte mult mai puţin, şi anume 0, 01 grame. Cercetările au fost efectuate de către specialişti germani care au cântărit mai mult de 200 de pacienţi muribunzi, înainte şi dupa moartea lor! În fiecare caz, ei pierdeau aceeaşi greutate: 0, 01 grame.

Un fel de energie

Gerard Voisart, un mare patolog francez, a criticat rezultatele studiului, spunând ca diferenţa dintre un trup viu şi unul mort consta în aerul care părăseşte plămânii. Cercetătorii germani au răspuns acestei critici, arătând faptul că au luat în considerare şi aerul din plamani când au făcut calculele.

Dr. Fisher, unul din conducatorii acestui experiment a declarat: "Singura posibilă explicaţie a acestei schimbari bruşte de greutate ar fi aceea că noi am măsurat pierderea sufletului uman sau a unui fel de forţe vitale".

Dr. Becker Mertens a scris în revista germană "Horizon", referindu-se la concluziile acestui experiment, că singura concluzie logică ar fi aceea că sufletul uman există, iar greutatea sa a fost confirmată: "Provocarea din faţa noastră este aceea de a afla din ce este compus sufletul; acum, noi înclinăm să credem că el este un fel de energie!"
Acum ca am aflat ca sufletul exista mai departe scrie in carte big grin in Biblie
Că nimic nu este acoperit care să nu se descopere şi nimic ascuns care să nu se cunoască...
Matei 11:6 Ferice de acela pentru care Eu nu voi fi un prilej de poticnire
Iisus a spus:

Cunoaşte ceea ce este în faţa ochilor tăi,

şi cele ascunse îţi vor fi dezvăluite.

Nimic din cele ascunse nu vor rămâne nemanifestate.
Cel care găseşte înţelesul acestor cuvinte

nu va avea moarte.
TREBUIE DOAR SA CREDEM!winking

| RAY a răspuns (pentru tpuforyou):

Raspunsul e unul simplu, in plamani este mereu o cantitate de aer mult mai mare ca o simpla respiratie, aerul acela a fost cea ce a cauzat aia, de aia putem 2, 3 minute fara aer ca avem rezerve care cand murim ne iasa pe nari

| Inferno a răspuns (pentru tpuforyou):

Toate sunt experimente controversate, similare cu experimenul Philadelphia in ceea ce priveste credibilitatea lor. Fizica particulelor nu prezice existenta unei asemenea particule (atomi mici cum ii numesti tu).
Toate aceste experimente au fost si sunt refutate, pentru ca nu vorbim de o concluzie univoca. In ceea ce priveste scaderea greutatii trupului dupa moarte, nu este nimic clar, dupa unele calcule ar avea 21 de grame, dupa altele 5 grame iar dupa altele 0, 01. Experimente diferite rezultate diferite.
Din tot ce ai expus aici, nici macar o singura ipoteza nu a fost demonstrata.
Sunt ipoteze interesante, este adevarat, dar nedemonstrabile.

| CristiB93 a răspuns (pentru Inferno):

Dar piesele alea de lego cine le-a aranjat sub forma de om, sau aranjat cumva singure?

| Inferno a răspuns (pentru CristiB93):

Comparatia era buna doar pentru a pune in evidenta ceea ce se intampla cu un organism biologic dupa moarte, ea fiind incompatibila cu evolutia si aparitia sa.
Este ca analogia dintre titirez si spinl particulelor, pana la un anumit nivel functioneaza, dar daca daca depasim acest nivel constatam ca spinul particulelor nu este deloc analog cu titrezul.

| AnghelB a răspuns:

Fiecare unde merita.

| danut a răspuns:

Momentan, la groapa, iar dupa aia, la vremea "potrivita", ramane de vazut sau cine poate sti, numai Dumnezeu le stie pe toate.

| RAY a răspuns:

Inferno a explicat foarte bine stiintific si in mod real si frumos,ar fi bine sa ne intrebam ce e viata?
care e deosebirea intre un lucru mort si unu viu?
atomic nu este nici o diferenta,diferenta o face creierul nostru care ne creaza i iluzie,traim intro iluzie,tot ce vedem,auzim,mirosim,pipaim etc este produsul creierului uman,creierul esti tu ca persoana,creierul este ajutat de mai multe organe,maini,picioare etc de corp pentru a se misca,gusta,vedea,mirosi,auzi etc
in clipa cand creierul adica tu isi inceteaza existenta tu dispari numai poti exista evident ca nu poti realiza asta din moment ce creierul tau e mort
vezi iluzile optice,trucurile facute de magicieni,constinta noastra care e adormita chiar daca nu realizam asta,cea ce i place creierului isi place tie, daca isi place o fata i place creieului tu nu poti sa faci nimic, creierul e la comanda
bucurate de viata ca e prima, ultima, unica care o vei avea vreodata

| Mădă0611 a răspuns:

Nicaieri. Unde sa mai mergi daca esti mort? (intrebare retorica)

| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Fiecare la casa lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-un sicriu la 2 metri sub pamant.

| Buresbista123 a răspuns:

N o sa aflii raspunsul ar trebui sa vorbesti cu un schelet, cel mai proabil ajungem in pamant sub forma de oase sau daca esti ars devii cenusa iei practic alta infatisare energia ta se transforma si din corp uman devii ce devii...

| Mikhtarian a răspuns:

Fizic,te intorci in tarana,ca din tarana esti.
Sufleteste,nu-ti pot spune in ce loc ( rai, paradis, reincarcare etc )ci, ca sufletul este liber si se intoarce la Creator ( Dumnezeu ), el simtind caldura si iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| IncredibleJoker67 a răspuns:

Noi ne ducem in Rai sau Iad depinde de ce pacate am facut sau cat bine am facut. Sper ca te-am ajutat.winking

| RainboyDash a răspuns:

Inferno a dat cel mai bun raspuns. Corpul nostru ajunge sa se descompuna si eventual sa devina parte din alte corpuri. In schimb sufletul e vesnic, si moartea corpului nu reprezinta si sfarsitul sufletului. Am citit odata un comentariu pe facebook ca Dumnezeu este creat de oameni prin instinctul de conservare, care nu suporta faptul ca noi ne oprim din existenta. Insa desi asta poate avea logica nu mi se pare corect. Eu personal cred in Dumnezeu(desi nu in Dumnezeul ortodox, in care El este o traditie, si nu Creatorul si Salvatorul nostru) si in rai si iad. Deci se stie ce se intampla cu corpul, ce se va intampla cu sufletul va decide Dumnezeu.

| tpuforyou a răspuns:

Ai incredere in mine... raiul si iadul exista, acolo vom merge cu toti (dupa caz happy >> raiul ar putea fi o planeta noua iar iadul un soare.

| marinelpop explică:

Răspunsul Bibliei

Biblia spune: „Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic" (Eclesiastul 9:5; Psalmul 146:4). Prin urmare, când murim, încetăm să existăm. Morţii nu pot să gândească, să acţioneze şi nici să simtă ceva.

| DiandraDya a răspuns:

Din tarana esti si in tarana te vei intoarce, i-a spus Dumnezeu lui Adam dupa ce a pacatuit.Si acolo vei sta pana la invierea promisa de Dumnezeu in Biblie.

| MERYE a răspuns:

La cimitir desigur, iar dupa aia vei fi judecat.asta e parerea mea

| Ade2007 a răspuns:

7 metri sub pamant intre 4 bucati de lemn!