| Aaaaaaaaandrei a întrebat:

Ce se intampla daca ramai corigent si pe al doilea semestru? Se fac cursuri vara sau te duci doar la examen? Cand se da examenul.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ramai corijent si pe al doilea trimestru, poti ramane repetent!
Nu exista cursuri de vara, exista meditatii private, platite de mama si tatal tau, daca vrei sa inveti.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă pe al doilea semestru nu reușești să obții medie de promovare și rămâi corijent pe toamnă, să știi că perioadele examenelor de corijență diferă.
Clasele terminale (cls VIII-a și a XII-a) susțin examenele mai repede decât ceilalți. Celelalte clase vor sustine examenul la sfarsitul lui august și începutul lui septembrie.
Pregătire pentru examen se face numai dacă vrea profesorul. Tu trebuie să îl întrebi la finalul semestrului, dacă face pregătire la școală, înainte de examene (sunt profesori care fac acest lucru și îi ține pe elevi și câte 8 ore/zi)
Ai grijă să nu rămâi corijent la trei materii, fiindcă vei fi declarat repetent. Încă mai ai timp să obții note de promovare. Șanse ar fi, dar du-te și vorbește cu el. Roagă-l să îți dea ceva de învățat, pentru a promova. Și dacă te înțelege, trebuie să înveți tot ce îți spune, fiindcă nu îți va cere imposibilul. Măcar, să-i dovedești că poți fi și conștiincios, atunci când vrei.
http://www.isjilfov.ro/....../index.php

| luliluli a răspuns:

Daca ramai corigent la o disciplina sau doua, la sfarsitul vacantei de vara, de obicei dupa 20august, la o data comunicata de scoala, se poate sustine examenul sau examenele de corigenta. Daca esti corigent la 3 discipline esti declarat repetent. La fel si daca nu promovezi examenul de corigenta.
Nu se fac cursuri vara. Te duci doar la examen.
Ca sa stii data de examen, te interesezi la secretariat sau urmaresti avizierul scolii.

| BogdanDavidZ a răspuns:

Dacă rămâi pe amândouă semestre va trebui să te duci să dai corijența in toamnă, iar după acea dacă treci corijența vei da pe la începutul lui septembrie, cursuri în vară nu se fac, se fac doar dacă vorbeşte mama ta cu profesorul să mergi la el acasă. Tot ce pot spune este spor la învățat si baftă la examen