| ionelallllaa a întrebat:

Ce sfaturi aveti pt succes la examen?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Tot ce trebuie sa stii:
1.Numele se scrie cu litere mari de tipar -Nu ai idee cati gresesc aici.
2.Cand completezi partea cu numele mapa se tine deschisa ca sa nu iasa scrisul de pe o parte pe alta.
3.Nu iti sigilezi tu mapa daca nu stii cum.(Cine stie, s-o indoi stramb toate cele, asta este treaba supraveghetorilor)
4.Invata cu moderatie. La noapte sa nu incerci sa ingrasi porcul in ajun! Incearca sa dormi mult, atat cat sa fii odihnita. Deci culcate devreme ca sa te trezesti cand trebuie si sa nu intarzii.
5. Daca se poate lasa telefonul si tot ce mai ai (manuale, tot ce se poate) acasa intrucat nu mai ai cum sa mai citesti comentarii in 20 de minute pana vin supraveghetorii. Mai rau iti faci! Este disperarea aceea de pe ultima suta de metri.
6. Daca esti obisnuita sa bei cafea de dimineata atunci sa nu uiti s-o faci si maine caci o sa te simti obosita.
7.Ciocolata te ajuta la concentrare. (Cel putin mie asa mi-a zis profesorul de matematica asa ca inainte de concursuri obisnuiesc sa mananc ciocolata. Nu vad diferente dar nici dezavantaje. Eu zic sa incerci totusi.)
8.Concentreaza-te! Nu te gandi la cai verzi pe pereti macar pe durata examenului.
Iarasi, ai probleme cu iubitul, cu familia, etc? Uita-le cand dai examenul.
Ai timp sa te gandesti la ele cand termini.
9.Iti cere cineva din cealalta parte a clasei un pix, ceva, te tine de vorba? Nu ii raspunde! Cine stie ce nebun de supraveghetor aveti si zice ca vorbeati altceva. Ai grija!
10.Sa ai carnetul si buletinul la tine, mai ales buletinul.Sa-ti faci penarul de cu seara, sa ai cel putin 2 pixuri/stilouri ce scriu la fel si care au acelasi tip de pasta/cerneala.
11.Sa nu faci taieturi multiple, daca ai gresit tai cu o linie orizontala si atat, nu rupi foaia incercand sa tai! Daca vrei sa tai frumos atunci iti recomand o rigla.(ca sa tai drept cel putin)
12. Picul si pasta corectoare se lasa acasa. Se considera semne la unii, mai ales daca intinezi dupa ele in anumite locuri. Mai bine nu...
13. Tine-ti emotiile pentru tine, nu le impartasi cu ceilalti. O sa tot vezi semne de disperare pe la ceilalti dar nu te demoraliza. Tu ai invatat, deci poti!

Succes la examen! O sa treaca si asta!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pentru examene eu am invatat si mereu am avut succes. Cred ca aceasta metoda este valabila pentru toti.

| peperonies a răspuns:

Pune mana si invata.

| SpringRiver123 a răspuns:

Invata!