| denysa_5493 a întrebat:

Ce sfaturi im dati pentru clasa a 9 a deoarece sunt timida si colegii mau stiut in scoala generala o tocilara si ce atitudine ar trebui sa abordez ca sa am cat mai multi prieteni?

Răspuns Câştigător
| Juliebelle a răspuns:

Stai linistita, fii tu insati, nu te lua dupa gurile rele, incearca sa fii mereu bine dispusa, sa legi conversatii.La inceputul anului se vor forma grupulete de prieteni, sa se aseze mai intai lucrurile. O sa ai prieteni, stai linistita. Aceeasi problema o aveam si eu la inceput, dar am capatat incredere in mine acum. Incercam sa ma bag pe langa X sau Y, dar apoi, vei fi mai hotarata pe tine.
Succes! Sper sa tii seama de sfaturile mele!

Fundita?:X

6 răspunsuri:
| Helvete a răspuns:

Eu zic sa nu incerci sa te schimbi radical, sa nu mai fi tu. Fiindca nu e okay si nici nu o sa iti iasa(proprie experienta). Incearca sa faci o lista cu lucrurile pe care vrei sa le schimbi la tine cel mai mult. Si gaseste solutii pentru fiecare in parte. Incearca sa te pui in diferite situatii, sa vezi cum ai fi actionat inainte si dupa ce schimbi lucrurile care te deranjeaza. La mine cam asa a mers sa schimb unele chestii. Succes!

| georginika a răspuns:

Nu ar trebui sa te intereseze atat de mult parerea colegilor. Ce te intereseaza ca te considera o tocilara. tu inveti pentru tine, nu pentru ei. Tu trebuie sa iti formezi o cultura si un viitor.
Asa am patit si eu in clasa a 9`a happy. Eu avand cea mai mare medie din clasa ma considerau o tocilara. ceea ce nu mi se pare corect.Ca sunt lucruri diferite in a lua note mari si a fi tocilara.
Incearca sa iti formezi un grup de vreo 3-4 fete/baieti cu care sa te intelegi tu mai bine.Eu asa am facut. dar bineinteles, ma inteleg si cu ceilalti. Dar sunt doar vreo cateva persoane la sufletul meu.
Sper ca ti-am fost ajutor.

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Si eu eram in generala mai timida, mai tocilara un piclaughing
Dar de cand sunt la liceu m-am schimbat mult.Am prins incredere in mine, mi-am facut prieteni.Important este sa te porti frumos cu toata lumea, sa zambesti, sa fii mereu vesela si sa ii ajuti pe colegi daca au nevoie de tine.Imbraca-te frumos etc

:* Importanta este atitudinea, sa ai tu insati o parere buna despre tine.bafta!

| AdelinaC a răspuns:

Daca vei avea aceeasi colegi nu vei reusi sa te schimbi(iti zic din proprie experienta)iar daca vei avea colegi noi va fi super usor.
Gandeste-te ca ei nu au de unde sa stie cum ai fost inainte.Incearca sa discuti cu ei, sa incepi cu ceva de genu,, buna ce faci, de la ce liceu vii, cum erau profii acolo?"etc. apoi zici si tu cum era la tine, apoi a doua zi discuti despre vacanta, despre filme, muzica si te vei apropia de colegi, vei intra intr-un grup si nu te va mai vedea nimeni ca o tocilara.

| marian123 a răspuns:

Pur si simplu vorbeste, intra in discutie cu oricine nu face nazuri, nu fii increzuta, nu te da mare... pur si simplu vorbeste

| ShaRk_7788 a răspuns:

Pai...nu zice nimeni sa nu invetziwinking...invata in continuare dar nu mai fii timida, fi mai sociabila si prietenoasa cu noii colegi, iar ei nu o sa-si bata joc de tine spunand ca estitocilara sau altceva si te vor vedea ca pe o prietena. Sper ca te-am ajutat! Funda?happy