| smoky99 a întrebat:

Ce simbolizeaza bratarile Shamballa?

Răspuns Câştigător
| AndreeaBiancaAlexandra a răspuns:

Bratarile Shamballa simbolizeaza pacea, linistea, fericirea. funda?

4 răspunsuri:
| Georgyys a răspuns:

Sa o luam, insa, metodic si sa lamurim ce-i cu Shamballa si de unde a inceput nebunia asta cu bratarile. In traditiile tibetane budiste si indiene budiste, Shambala (scris, de asemenea, Shambhala sau Shamballa) este un regat mitic ascuns undeva in interiorul Asiei, dar nu pe Pamant, ci intr-o lume paralela invizibila.Din acea dimensiune tainica, fiintele din Shamballa pot urmari ce se petrece pe planeta noastra si pot interveni, in situatii critice, ajutandu-i pe oamenii aflati la ananghie sau corectand in bine destinul Pamantului.In ceea ce priveste bratarile atat de indragite la noi, dar si in afara, acestea simbolizeaza pacea, fericirea, linistea, plenitudinea, dar si unitatea spirituala. Se spune ca purtatorul lor va fi aparat de rele, echilibrat, va atrage doar energii pozitive si va avea ganduri frumoase.

Secretul lor sta in numarul de noduri si de bile, precum si in impletitura tip macrame. Initial, bratarile shamballa erau realizate chiar si cu bile din lemn, iar calugarii tiberani le foloseau pentru meditatie si rugaciune. Este bine de stiu si ca exista o intreaga simbolistica a culorilor. Astfel, cei care poarta bratari shamballa negre cauta sa aiba putere si autoritate. Adeptii albului doresc sa isi vindece trupul si spiritul si cauta adevarul si bunatatea.

Cei care poarta rosu vor stabilitate, dar si dragoste si pasiune. Galbenul insemna optimism, incredere, un scop in viata. Verdele este pentru cei care vor sa ajunga la armonie, iertare, acceptare in dragoste, dar si in orice alt tip de relatii. Albastrul grabeste vindecarea si face comunicarea fluida. Violetul are legatura cu imaginatia si intuitivul. Bratarile indigo sunt pentru cei care vor inspiratie, intelepciune, plenitudine.

Bratarile Shamballa, marca inregistrata si clienti de cinci stele

Luand in calcul toate aspectele discutate mai sus, rezulta ca bratarile Shamballa pot fi realizate din orice fel de material, totul este sa se respecte impletitura, nodurile, culorile bilelor, dar si „mesajul". Din orice material, cu un amendament, insa. Exista marca Shamballa. Este inregistrata si detinuta de fratii Mads si Mikkel Kornerup, din Danemarca. In aceste conditii, trebuie facuta o distinctie clara intre bratarile „in spiritul Shamballa", realizate din materiale de duzina, cu preturi modice, si veritabilele bijuterii Shamballa (create de fratii Kornerup), care sunt niste podoabe de lux, lucrate manual, cu maxima migala, din aur, diamante, pietre pretioase si semipretioase, si care, evident, au niste preturi pe masura (practic, sub doua-trei mii de euro nu prea gasesti). Cel care a venit cu ideea crearii unor bijuterii Shamballa rafinate si nu pentru oricine a fost Mads. Acesta a inceput sa isi vanda linia de podoabe sub marca Shamballa pe la mijlocul anilor’90. Putin mai tarziu, s-a asociat cu fratele lui, Mikkel, si impreuna au intemeiat compania Shamballa Jewels ApS. Creatiile lor au avut din prima lipici la vedete, iar cel care a dat tonul, comandandu-si o bratara cu diamante de la fratii Kornerup, a fost nimeni altul decat celebrul producator Jay-Z. Exemplul lui a fost urmat curand de Karl Lagerfeld, Giorgio Armani, Gwyneth Paltrow, Michael Schumacher, Adriana Lima si chiar Michelle Obama. Desigur, lucrate din aur, diamante si pietre pretioase, podoabele celebritatilor enumerate putin mai sus n-au costat chiar o nimica toata, preturile variind intre cateva mii de euro si cateva zeci de mii de euro ( cam 75).

| smoky99 explică (pentru Georgyys):

Vroiam un raspuns simplu nu ce ai scris tu aici ma plictisesc pa
na citesc tot

| Georgyys a răspuns (pentru smoky99):

Daca te intereseaza citesti daca nu, nu.

| Suciu_Sophia_1978 a răspuns:

Uite aici pe blog explicatii despre bratarile shamballa : www.bratari-shamballa.ro/blog