| catalina_2916 a întrebat:

Ce stiti despre,, Academia de Politie"? e greu acolo? ca ma gandesc ca in viitor s-o urmez... dar am auzit ca este f greu...sad

4 răspunsuri:
| xibalba a răspuns:

O am pe vara`mea care a incercat 2 ani la rand sa intre. In ambii ani a picat. Mai am o ruda care a facut liceul militar si tot nu a intrat (lucrul asta l-a marcat serios, pentru ca se astepta, bineinteles, sa intre... si s`a trezit ca pierde un an degeaba). Trebuie sa ai conditie fizica de invidiat, nu ma refer sa fii slaba, ci sa ai masa musculara dezvoltata cat de cat, sa rezisti la efort. Din cate stiu eu, intai iti faci dosarul medical. Trebuie sa ai o anumita inaltime, iar apoi treci pe la toti medicii: oftalmolog, stomatolog, bla bla. Dupa ce faci dosarul medical vin probleme sportive care sunt eliminatorii... si nu sunt chiar usoare. Dupa care examenele scrise... dai istorie, gramatica, din ce stiu eu... si din nou... nu e simplu. Trebuie sa te pregatesti foarte serios pentru asta, daca asta vrei cu adevarat. Nu e usor, sa stii, dar nici imposibil nu e.

| asya a răspuns:

E greu in sensul ca nu este doar efort psihic ci si fizic!(nu ca la alte facultati unde stai doar cu funduletzul pe scaun)!
Eu am 2 prieteni la academia de politie! Sunt uneori treziti la 2 noapte...conditii mizerabile...bocancii si arma 100 de kglaughing nu-ti da voie sa duci mancare de acasa...papi ce-ti dau ei(si nu o sa fi servita cu delicatese)
Daca tu iti doresti sa ajungi undeva sus prin aceasta facultate merita sa-ti sacrifici 4 ani din viata!
Aaa si sper ca iti place scoala mult ca intri foarte greu...multi candidati pe un loc...si sunt multi cu nota 10!

| MissD a răspuns:

Se intra foarte greu. Se da test la ist romaiei lb straina si gramatica lb romane.

| ciprian112 a răspuns:

Efort fizic extrem? TRezit la 2 noaptea? ce prieteni mincinosi ai! Ai foarte mult de invatat ca sa intri, si dupa ce ai intrat ai si mai mult de invatat(cam asta e treaba). O sa trebuiasca sa cunosti legi si alte vrajeli.Asya cred ca confunzi cu scoala militara(forte terestre) pentru ca la academie nu iti da arma doar la trageri si la anumite ore. Dar dupa toate astea eu zic ca merita sa iti sacrifici 3 ani din viata(nu 4) tinand cont ca o sa ai salar maricel, si loc de munca asigurat, sa nu mai zic de pensie).