| Mia010 a întrebat:

Ce sunt alea emotii? Cine imi poate da definitia?

6 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Bună.
Nu cred că există o definiţie pentru emoţii mai concretă.
Dar pentru mine, emoţiile sunt atunci când simţi ceva special pentru o persoană, adică fluturaşi în stomac. Nu tot timpul, cunoscută. Îs unii oameni care, când văd pe cineva li se pare deja că "s-au îndrăgostit", adică dragoste la prima vedere. laughing

| Graphee a răspuns:

Aaa... da uite şi o definiţie. :)
http://www.tocilar.ro/......motie.html

| ZoZoHeart a răspuns:

Stari de spirit, receptionate de catre organismul uman ca o fericire (cand suntem bucurosi), ca o suparare (cand suntem tristi), etc.
Sau ar mai putea fii un fel de emotii de dragoste laughingbig grinlaughing

| anOnimăăăă a răspuns:

Emotiile sunt reactii violente, explozive ale organismului fata de situatii in care nu poate da adaptate sau modulate. Dintotdeauna filozofii si psihologii au remarcat ca emotiile se caracterizeaza printr-un dublu aspect, filozofic si psihologic, acesta din urma numindu-se dupa filozofi, sentimente.

Reacție afectivă de intensitate mijlocie și de durată relativ scurtă, însoțită adesea de modificări în activitățile organismului, oglindind atitudinea individului față de realitate;

| Justasmile a răspuns:

Conceptul de "emoţie" este asemănător celui de "timp", dacă nu ne întreabă nimeni, ştim ce este emoţia, dacă suntem însă întrebaţi, nu ne găsim cuvintele pentru a formula un răspuns. Problema este atât de obscură, încât încă nu există definiţii şi clasificări definitive pentru "emoţie", deşi atât filozofii (ca Aristotel, de pildă), cât şi psihologii s-au aplecat asupra acestui subiect dintotdeauna.