| denisucaanime a întrebat:

Imi poate spune cineva definitia si caracteristicile Pastelului?

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Pentru puţin.

| H00LiGaN a răspuns:

Pastelul este o creatie lirica descriptiva, apartinand literaturi culte, care prin intermediul unui peisaj transmite sentimentele eului liric.Modul de expunere folosit este descrierea. Într-un pastel dominante sunt imaginile artistice, realizate prin figuri de stil, organizate într-o descriere tip tablou. Aceasta poate avea ca temă un anotimp, un colț de naturǎ, un moment al zilei, un aspect din viața micilor vietuitore etc.

| missoriginalitate a răspuns (pentru H00LiGaN):

Misto pe mine m-ai ajutat.
mersi

| daniel1325 a răspuns:

Pastelul este specia genului liric in versuri in care este exprimat un colt din natura fata de care eul liric isi prezinta sentimentele de admiratie in mod direct

| daniel1325 a răspuns:

Specia genului liric in versuri in care este exprimat un colt din natura fata de care eul liric isi exprima sentimentele de admiratie in mod direct

| Alexyna a răspuns:

Pastelul este specia genului liric care descrie un aspect din natura.