| cocolino_9740 a întrebat:

Ce trebuie sa contina o descriere subiectiva?

Răspuns Câştigător
| Nobody_1210 a răspuns:

1. Impresia generala pe care locul respectiv v-a produs-o [incantare, bucurie, tristete etc]

2. Detaliile care exprima aceasta impresie de ansamblu

3. Insistati asupra transmiterii emotiilor, a gandurilor si a amintirilor trezite de imaginea descrisa

4. Folositi figuri de stil care sa exprime impresiile si sentimentele voastre.

4 răspunsuri:
| AnneMarri a răspuns:

o descriere subiectiva

| Dmonik a răspuns:

Vezi ca ai exemple in manual, la pagina 132/133.
Bafta!

| alexapui a răspuns:

Este foarte usor:
-prezentarea obiectului,personei prin "filtrul propriei sensibilitati"(asa cum o/il vezi tu)
-impresii, sentimente personale
-limbaj figurat(figuri de stil) care creeaza imagini artistice
-transmiterea emotiei

sper ca te-am ajutat! daca ai vreo nelamurire, intreaba-maoh go on

funda?batting eyelashes