| Anonim1842 a întrebat:

Ce ziceti daca m-as duce si as aborda o fata random pe strada cu dialogul asta ce ziceti as avea sansa sa o scot la un suc?(am 16 ani vreau sa ma uit tot asa de o fata de varsta mea)
-Buna ai 2 minute?
Stiu ca poate ti se pare ciudat nu ne cunoastem dar vreau sa-ti spun ca esti draguta si as vrea sa te cunosc.Sincer as fi regretat daca nu vorbeam cu tine.
Ce faci?
Unde te duci asa grabita(in cazul in care este grabita) si spre final ii spun asta:
Uite cum sta treaba esti foarte draguta si as vrea sa te scot la un suc ce zici? Dupa ii cer numarul de telefon si stabilim o zi la tel pentru intalnire.
E bine daca as incerca asta?
Sa o scot la un suc sau la o cafenea?(nu imi place cafeaua sincer)
Puteti sa ma mai ajutati sau sa ma mai corectati undeva daca am gresit chiar va rog asta.Si ce as mai putea spune ca nu prea stiu ce as putea sa i spun eu incerc o abordare mai directa.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nup, in special daca o intrebi unde se duce?! Adica mi se pare nesimtire curata si eu as pleca direct. Sincer, daca m-ar aborda un tip cu mesajul asta pe strada mi s-ar parea dubios si as cauta sa plec cat mai repede.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu as opri fete necunoscute pe strada. Este foarte nepoliticos, o sa accepte numai o fata foarte prost crescuta. O fata cu minim bun simt te va respinge si se va simti ofensata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sanse minime sa reusesti.
sanse mai mari au cei spontani si cu multa imaginatie, faptul ca tu iti faci scenariul de acasa si il verifici inainte... inseamna ca nu esti deloc spontan...

| OldSoul a răspuns:

Avand in vedere ca ai 16 ani, sansele sunt destul de scazute.

Principala si cea mai mare problema este ca vorbim de o varsta destul de mica, sunt foarte multe sanse ca ele sa se sperie si sa te priveasca cu reticenta, dar, nu e obligatoriu.

Cel mai adesea nu e o idee buna.
Nu daca nu poti face fata unor esecuri.

Dar,

Exista si "oportunitati" prin care aceast "plan" al tau ar putea functiona.

O oportunitate poate fi schimbul de priviri, tu o privesti, ea te priveste, nimeni nu-si schimba privirea cateva secunde, asta cel mai adesea e un semn ca te place, deci poti trece la actiune.

O alta oportunitate ar fi cand tu esti cu un amic, si ea, la randul este este tot cu cel putin inca o amica, eh, in acesta caz, poti incerca sa faci o interactiune cu ele.
Aici trebuie sa fii bun la improvizare, daca ele rad de exemplu, te poti baga in seama cu asta "Ce e de ras fetelor, spuneti-ne si noua, vrem sa radem si noi" daca-ti raspund, poti trece la actiune, bine, cand zic la actiune ma refer ca poti initia conversatia, cum o sa-ti explic eu mai jos.

E greu sa-ti spun aceste oportunitati, nu prea pot sa-ti garantez ca in cazul tau vor functiona, multe oportunitati la primesti instant, si tot instant trebuie sa profiti de ele, daca esti neatent ai de pierdut.
Intr-adevar, oportunitatile sunt rare la varsta aceea, dar daca esti pe faza si cu putin curaj, poti castiga.

Acum sa revenim la planul tau.
Uita de el, cu cat iti faci un plan, un scenariu in minte cu atat exista mai multe sanse sa te blochezi in timpul interactiunii.
Incearca sa fii mai spontan, leaga-te de ceva ce e evident.
Nu incerca sa mergi cu lectia invatata, ca vei vedea ca apar alte intrebari care te dau peste cap si asta-ti asigura esecul.

Incearca sa nu te rogi prea mult de ele, acum, la varsta ta, da, pot spune ca e acceptabil sa te mai rogi de ele, dar nu in exces.

Acum legat de abordarea ta, dupa cum am spus, daca pornesti din start cu un plan nu va functiona, dar voi incerca cat de cat sa-mi dau cu parerea fata de scenariul tau.

Buna ai 2 minute?

Nu e tocmai ok sa o intrebi din start daca are doua minute, esti totusi un necunoscut, ea va fi putin uimita, si va fi tentata sa spuna nu, incearca sa te scuzi frumos pentru "deranj" si apoi incepi incet conversatia.

Stiu ca poate ti se pare ciudat nu ne cunoastem dar vreau sa-ti spun ca esti draguta si as vrea sa te cunosc.Sincer as fi regretat daca nu vorbeam cu tine.

-Aici, e ok, dar ar trebui sa renunti la acel "as vrea sa te cunosc" pentru moment. Poti sa-i spui ceva asemanator: Stiu ca cel mai probabil ti se pare ciudat ca te abordez, nu vreau sa te sperii dar te-am vazut trecand pe langa mine, esti draguta si as fi regretat daca as fi pierdut aceasta oportunitate de a schimba cateva vorbe cu tine.

Aici cel mai probabil ea o sa-ti raspunda, dupa ce-ti raspunde, e momentul in care-ti spui numele tau ca mai apoi si ea sa-ti spuna numele ei.

Ce faci?

-Aici e bine, dar trebuie sa faci putin misto pe seama situatiei, sa ai un punct de plecare cu conversatia, daca o intrebi direct ce face, fie va ezita sa-ti raspunda, fie iti spune cu adevarat ce face, dar nu te prea ajuta aceasta intrebare, ba mai mult, in general va grabii lucrurile iar daca nu esti stapan pe situatie se va impotmoli conversatia.
Recomandarea mea e sa-i spui ceva gen "Ce faci (numele ei)? Esti putin uimita de situatie?

Ea o sa zica ceva ca "Da", tu ii zici ca si tie la randul tau iti pare putina ciudata situatia, apoi treci mai departe.
Aici fie revii la intrebarea "ce faci?" direct sau indirect(gen cum ai spus tu"unde te grabesti)

Unde te duci asa grabita(in cazul in care este grabita) si spre final ii spun asta:

-Aici e bine, dar pe cat posibil mai lungeste conversatia, e o trecere prea brusca, trebuie sa discuti putin sa prinda incredere.

Uite cum sta treaba esti foarte draguta si as vrea sa te scot la un suc ce zici? Dupa ii cer numarul de telefon si stabilim o zi la tel pentru intalnire.

-Aici e bine, dar personal as prefera sa ma scuz si sa trec la ce ma intereseaza, adic numarul ei.
Ceva gen:Uite eu ma grabesc putin, nu vreau sa te mai retin nici pe tine, imi pari o tipa interesanta, deci uite cum facem, hai sa facem un schimb de (numere, Facebook, ce vrei tu)vorbim acolo si stabilim candva sa iesim la (ce vrei tu) sa continuam conversatia.

Ceva de acest gen. Ideea e sa nu te rogi de ea sa-ti dea numarul, deci ii lasi de inteles ca e un schimb pe urma caruia castigati ambii.

Acum trebuie sa precizez ca modelul de mai sus este unul destul de scurt, trebuie sa-l mai lungesti sa-i castigi increderea si astfel sa-ti maresti sansele.

Cam aceasta ar fi, din nou, e o varsta destul de frageda pentru astfel de abordari, dar e un inceput foarte bun, tot ce conteaza e ca trebuie sa fii constient de situatie, si chiar daca te lovesti de refuzuri sa nu renunti, ci sa inveti din ele si sa te perfectionezi.

| Xelon a răspuns:

In primul rand cand ai de gand sa faci o abordare de genu nu vi cu texte de acasa ca o sa te incurci,totul trebuie sa fie natural si mai important decat orice text este atitudinea,in viata reala nu este ca in filme,daca tu mergi la o tipa tremurand tot, cel mai probabil o sa se uite la tine si nu o sa faci altceva decat sa ii starnesti mila, vine dupa unu cu incredere in el si ii ia numarul, deci atitudine buna, ii spui un hey si de aici improvizezi, sincer mi se pare o idee buna sa abordezi fete in felul asta, iti va fi util pe viitor

| Anonim1842 explică:

Mda daca scrii pe Youtube sunt multi care chiar reusesc asta cu fete chiar dragute sa le ia numarul de telefon si dupa sa iasa cu ele.Ce as putea sa fac atunci ca sa imi fac o iubita/gagica?