| iamyours a întrebat:

Cel mai bun prieten al meu mi-a spus acum ca ii place de mine. Ideea este ca eu nu il pot vedea mai mult decat un prieten. Ma simt ciudat deoarece lui puteam sa ii spun orice si sa ma duc la el acasa sa vedem un film ca simpli prieteni, iar acum cand am aflat ca lui ii place de mine nu as mai putea sa fac aceste lucruri fara sa ma simt ciudat. Nu i-am spus nimic, mi se pare ca daca i-as spune ca nu imi place de el, asta ne-ar indeparta, iar eu nu vreau sa imi pierd fratele sad ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Cosmin1I a răspuns:

Incearca sa ii explici ca nu esti atrasa de el si il vrei doar ca prieten. Daca este destul de matur va intelege asta si nu va incerca sa se distanteze de tine.Nu iti recomand sa il minti si sa te pui cu el doar ca sa nu il pierzi, vei face o mare greseala.

2 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Daca va fi genu de om care. se va separa de tinehappy ca sa nu mai sufere, va fi nasol de tinehappy
Ce pot spune, eu incerc o data, de 2 ori,daca ma ia cu vrajeli genu " Vad in tine doar un prieten "
Ii zic din start " Ok,sa lasam vrajeala, zi ca nu iti place de mine si gata "
Apoi rup orice legatura cu aceea persoana,o fac sa regrete,o fac sa vada ce putea avea, o fac sa isi dea seama de greseala facuta, sa isi dea seama ca daca putea trece peste aspecte, putea vedea ce fel de om sunt.
De obicei imi ies chestiile astealaughing
dehblushingstiu ca nu e bine sa te razbuni, insa sunt scorpionblushing

| dmdany07 a răspuns:

Treaba asta e mereu complicata... Daca tie nu-ti place absolut deloc de el si nu-l gasesti atragator as zice ca cel mai bine ar fi sa-i zici chestia asta si sa faceti o mica pauza sa nu va mai vedeti( nu zic sa va ignorati dar intalnitiva mai rar sau vb doar prin mesaje, am trecut prin asta si timpul separat m-a ajutat desi e greu la inceput), incearca sa-l faci sa inteleaga de ce nu ai fi potrivita pentru el si de ce nu e el potrivit pentru tine. Zi-i sa se intalneasca cu alte persoane, sau fa-i tu cunostinta cu alte fete, fa-l sa se indragosteasca de altcineva ( preferabil de o persoana buna, nu oricine doar sa scapi de el... ca totusi e prietenul tau). Sa fii sigura ca va trebui sa va indepartati putin daca tu nu-l placi, daca tot stati impreuna mereu n-o sa-l faci decat sa sufere dupa tine (important: explica-i de ce e mai bine sa nu va vedeti o perioada, nu-l ignora). In timp se va rezolva. dar trebuie sa vrea si el sa mearga mai departe si veti putea ramane prieteni in continuare. Dar vezi sa te gandesti bine sa nu regreti decizia asta mai tarziu si sa descoperi ca chiar tii la el.
In schimb daca tu totusi tii la el macar un pic nu vad de ce nu i-ai da o sansa, deja sunteti cei mai buni prieteni, deci va intelegeti foarte bine impreuna si nu stii... poate descoperi ca chiar va potriviti impreuna.