| Deni_Deni_1996 a întrebat:

Sa va spun povestea mea, sunt impreuna cu un baiat de un an si 2 luni, si acum el vrea sa ne despartim, a mai facut odata asta si nu ne-am impacat 2 luni am pans si am suferit foarte mult, il iubesc foarte mult si si el ma iubeste, a spsus ca atunci cand m-a parasit m-a parasit pentru niste probleme de care el nu vrea ca eu sa stiu, si l-am inteles problema e ca acum trece prin multe lucruri i-a murit bunicul, ceea ce nu inteleg ca incerc sa fiu langa el da nu ma lasa, dupa aia ma invinovateste ca nu sunt langa el, si ca il stresez, si nu stiu ce sa fac acum ca el a spus asta, stiu ca sunt geloasa de multe ori, dupa ce m-a lasat acum 2 luni cu ochi in soare, mi-e greu sa am incredere in el, acum el a devenit bun prieten cu o fata cu care a crescut impreuna, stiu ca nu au nimic unu cu celalt, dar tot ma simt prost si ciudat, geloasa, uneori cred ca se ocupa mai mult cu prieteni decat cu mine! si avem putin timp sa fim impreuna intr-o zi ne vedem la scoal de multe ori si doar atat, avem multe probleme si el e gelos de multe ori si nu ne intelegem, in timp ce de multe ori eu stau acasa el e ori cu prieeni ori la lucru, trecem prin momente grele, diferenta intre noi e ca eu il iubesc si nu-mi place sa renunt usor, si sa las sa treaca peste mine o intreaga echipa de fotbal pana il gasesc pe marele iubit, deci nu-mi place sa renunt si incerc mereu sa repar... dar el... el iubeste dar nu isi arata de multe ori sentimentele, si cand apare vreo problema de exemplu cea de acum nu pot fi langa el acum ca a murit bunicul lui, nu am fost invitata si el 2 zile va fi plecat doar ieri am putut fi langa el, eu aseara am trecut printrun soc si el nu a fost langa mine l-am asteptat sa intre sa vorbim dar na venit si i-am lasat mesaj ca e sigur prea ocupat u prieteni stiu ca am facut gressit dar asta a fost adevaru era cu fata acea cu prietenul sau si cu verisoara sa, sunt tot mai dezamagita de mine, de el de relatia noastra, cum as putea sa fac sa fie bine, sa nu il pierd din nou, sa il fac sa aiba din nou incredere in el insusi? ajutati-ma va rog

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Nimic, sa-l lasi.
I-ai oferit deja umarul tau, timpul tau, iubirea ta, sprijinul sau. El nu-l mai vrea.

Nu zic sa-l lasi de tot. Spun sa-i dai un timp singur, daca el vrea sa va despartiti, ok, va despartiti. Probabil e obisnuit ca tu sa fi geloasa, sa suferi, sa-ti pese si sa-l cauti, inteleg ca lui acum ii este foarte greu si ca tu vrei sa-i fi alaturi, dar el nu vrea asta!
Daca deja ai inistat, ai incercat, STOP. Mai mult il stresez, lasa-l, spune-i ca esti de acord sa va despartiti si ca daca are nevoie de tine sa te caute. Atat. Nu dramatiza, nu plange si fi cu capul pe umeri, sunt foarte sigura ca va reveni singur la tine daca-i dai un ragaz sa-si puna ordine in ganduri si in viata, ii dai timp sa-ti simta si lipsa si va fi chiar uimit de ce nu mai suferi tu asa mult.

| Deni_Deni_1996 explică (pentru Ririru):

Multumesc pentru raspunsul tau!

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca il iubesti si te iubesti si pe tine, lasa-l sa plece.

Uitandu-te la definitia expresiei relatie frumoasa: ar trebui sa gasesti pe acolo de toate cu exceptia tuturor celor exprimate de tine in intrebare.

Asta nu este o relatie. Tu incerci sa il tii langa tine, cand el nu mai vrea. Ai mai incercat odata si iar a plecat.

Da-i drumul, nu mai incerca sa prinzi musca. Lasa-l sa plece. Nu mai fii asa posesiva. Nu incerca sa salvezi ceva ce nu mai este. Pentru ca vei forta si nu vei primi mare lucru. De fapt nu vei primi mai nimic inapoi.

Nu e vorba de a renunta usor. Practic e vorba de a il asculta si de a ii indeplini o dorinta fierbinte. De a fii fara tine.

Oare ce este mai rau? Sa nu renunti sau sa te injosesti?

| Deni_Deni_1996 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc, pentru raspunsul tau!