| elena17pb a întrebat:

Ciaoo! voi ce credeti:
a fost mai bine pe vremea lui ceausescu
sau pe vremea lui basescu
?

Răspuns Câştigător
| Mihai7best a răspuns:

Conducatorii is aceeasi doar ca acum nu mai suntem in comunism oh go on

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nici una la alta.Sa speram la vremuri mai bune

| pwp a răspuns:

Nici una, nici alta.
sa speram ca viitorul va fi mai bun happy

| beautifulkiss a răspuns:

Buna pai pe vremea lui Ceausescu aveai casa asigurata, acum sunt multe persoane care stau pe strazi.
-pe vremea lui Ceausescu aveai un loc de munca stabil si nu se dadea afara nu ca acum cand sunt peste 15. 000 de someri si nu ai un loc stabil
-pe vremea lui Ceausescu aveai suficienti bani sa pleci in concediu oriunde(in tara)si in Mamaia si oriude, nu ca acum cand nu ai bani sa mergi pana la magazin sa cumperi o paine
-pe vremea lui Ceausescu erau mai putine masini ceea ce insemna poluare foarte, foarte scazuta, nu ca acum cand totul este plin de masini, zonele sunt poluate si este si deranjant sunetul masinilor
-pe vremea lui Ceusescu toata lumea era cilivizata, nu ca acum cand nesimtirea este pe primulloc(la unele persoane)
-pe vremea lui Ceausescu nu se comiteau asa de multe crime, jafuri, violuri, dar acum iti e frica sa mergi pana la magazinul de langa bloc(ziua)
-pe vremea lui Ceausescu copii nu aveau ganduri(legate de faptul ca vor sa inceapa sa fumeze, sa se drogheze, sa bea si sa isi inceapa viata sexuala la varste fragede)ca acum
-pe vremea lui Ceausescu se economiseau bani si nu aveam datorii insemnate.nu ca acum cand noi suntem in prag de faliment si avem multe datorii(sume insemnate)
-pe vremea lui Ceausescu se pretuiau zonele, se puneau in valoare, nu ca acum cand toate strazile sunt cu gropi, neasfaltate(majoritatea)si multe alte probeleme legate de zonele noastre ca atractie turistica.
-pe vremea lui Ceausescu stateai ore la coada pentru 1l de ulei si o punga de zahar, dar acum daca ai bani iti cumperi cat vrei(avantaj)
-pe vremea lui Ceausescu nu aveai aparat foto color, daramite digital, nu aveai televizor color, posturile de televiziune erau putine, dar acum ai de toate si tehnologia merge mai departe
-pe vremea lui Ceausescu nu erau ataea lucruri "misto"ca acum
Dar si cu micile defecte tot pe vremea lui Ceausescu era mai bine.

| me a răspuns:

Tot mai bine era pe vremea lui nea ceasca!

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Nici una, nici alta.
Sa speram ca viitorul va fi mai bun.

| LoveIsTheAnswer a răspuns:

N-am apucat timpurile de atunci ca sa stiu, dar majoritatea oamenilor ii aud ca se plang ca era mai bine inainte, pe vremea lui Ceausescu, chiar daca se lua curentul mai devreme si trebuia sa stai ore la cozi pentru mancare, fiecare avea propria casa, servici, tara nu avea nici un leu datorie fata de celelalte tari, nu ca si acum cand toti oamenii nu mai au ce pune pe masa si stau cu frica in san ca in orice zi sa fie dati afara de la munca. sad