| andreie a întrebat:

Credeti ca era mai bine in vremea lui ceausescu fata de acum?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil da

| danutzu96 a răspuns:

Cel mai bine iti raspund cei care au trait vremurile acelea.

| pufulescu a răspuns:

Nu, nu 'credem', suntem siguri ca era mai rau! Mai concret, alimentele erau rationalizate sau se gaseau foarte greu ( stateai la cozi imense ) desi agricultura functiona bine. Apa calda era doar o data pe saptamana, sambata seara! Incalzirea lipsea, era ger in apartamente si nu erau posibilitatile de azi de a instala centrala termica proprie. Coruptia, in anii 80, devenise generala, de la spaga pentru profesori pana la mita pentru militianul care te oprea pe strada. Lipseau, din motive de neinteles fiindca tara avea bani, dotarile din spitale. Curentul electric era de asemenea rationalizat se oprea, cu schimbul, in diferite cartiere ale orasului. Propaganda se transformase in cultul personalitatii lui Ceausescu si devenise absolut stresanta, erau doua ore de program tv pe zi, si in alea 2 ore nu auzeai decat ode pentru el si sotie, si reportaje absolut idioate despre vizitele prin uzine ale acestui cuplu.

| DonEduardo a răspuns:

Nu cred, sunt sigur de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu, m-am nascut dupa 90. Parintii mi-au spus ca era mult mai rau atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toate ca se gaseau lucrurile greu si erau alte conditii:
- numai cel puturos nu avea loc de munca
-oamenii se casatoreau din dragoste
-era alta disciplina si nu ca acum, orice mucos isi permite sa injure in loc sa salute un batran
-fetele si baietii se imbracau decent
-la scoala mergeai sa inveti nu sa-ti probezi hainele sau sa fi pe post de mobila
-se foloseau doar resursele tarii, nu cumparam de la straini
-copiii erau invatati de mici ce inseamna munca
-atunci, oricine avea loc de munca
Cred ca vremea lui Ceausescu a avut si parti bune.
Totusi, datoria care a lasat-o tarii a fost de 0 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau parti bune si parti rele. partile rele ti le-a zis pufulescu, unele parti bune ti le-a zis depress. atunci era mai mult respect si nu vedeai ratati la 20 de ani inca frecand menta pe banii parintilor si idioate care raman insarcinate la 14 ani. dar oricum era foarte rau pe atunci

| Americainpersoana a răspuns:

Da, mai multe conditii de viata, mult mai mult respect!