| Yoggy a întrebat:

Ciau baietii. Eu termin anul asta clasa a VIII-a si as vrea sa merg la un liceu de stiinte sociale sau filologie deoarece nu am nici o treaba cu matematica si nu as vrea sa dau bac din ea. As vrea sa imi spuneti diferentele intre ele, la ce materii se da bacul. Multumesc anticipat...

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
BAC-ul este exact la fel, nici o diferenta.
Romana, Istorie, Logica/Geografie/Economie/Sociologie/Psihologie/Filosofie.

Tezele difera:
Stiinte sociale : Romana, Istorie/Geografie, Socio-umane, Limba moderna 1.
Filologie : Romana, Istorie/Geografie, Latina, Limba moderna 1.

La stiinte sociale se face mai multa Istorie, Geografie, Socio-umane decat la filologie. La filologie se pune accentul pe limbile straine si literatura. Ambele profile fac bine limbile straine, dar la filologie se face ceva mai mult.
La stiinte sociale faci matematica(2h/saptamana) in toti anii de liceu, consider ca te ajuta, poate in clasa a 12a te hotarasti ca vrei sa mergi pe ceva stiinte economice la facultate. La filologie nu mai faci mate deloc din clasa a 11a.