| Mara a întrebat:

Cine a citit cartea"Maitreyi" (nu stiu exact cum se scrie) de mircea eliade? ce parere aveti? e frumoasa? ce gen e? in cat timp ati citit-o?

Răspuns Câştigător
| Yana a răspuns:

Am citit-o. Mie in mare, mi-a placut.La inceput e putin. plictisitoare, pentru ca prezinta cadrul, dar mai apoi e interesanta. Ca si gen, e roman. Prezinta o idila dintre Maytrei, o adevarata indianca(personaj real) si Allan, alias Mircea Eliade. Maytrei are 16 ani. Allan o invata pe Maitreyi franceza in schimb ce el invata de la ea bengaleaza, isi scriu autografe pe carti si reviste, isi viziteaza reciproc camerele, isi spun istorisiri, rid si pling, vorbesc despre casatoria indiana. Nu pot zice in cat timp am citit-o, pentru ca sincer nu sunt firea care sa ma tin de o carte sa o termin intr-o zi, oricat mi-ar placea (sau nu).
Poti incerca sa incepi sa citesti 2carti deodata. Asa variezi si nu te plictisesti. Azi citesti 50 de pagini dintr-una si 20din cealata, maine invers, sau in functie de starea ta de spirit si de continutul cartii.

Yana.

5 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

N-am citit-o dar cica trebuie sa o citesc ca mi-a dat-o profa de romana pe lista de lecturi alaturi de Harap Alb laughing

| lays a răspuns:

Eu am primit-o de la cumnata mea cand am facut 18 ani si nici acum nu am citit-o.am inteles ca e frumoasa, dar am citit 4 pagini si nu mi-a placut.sta in biblioteca:d

| CokoStar a răspuns:

E o poveste de dragoste.Am citit-o in doua zile.

| Natassha a răspuns:

Eu am citit-o intr-o noapte, dar nu prea mi-a placut:finalul trist...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este faina, e o poveste de dragoste intre 2 persoane, ea este regina(mi se pare) si el este un om venit din America.Si ea neaga ca il iubeste, doar pentru a pastra onoarea familiei.