| rosmery a întrebat:

Cine a citit ceva de Cella Serghi? Si ce?

Va placut?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Am citit Pânza de păianjen, Cartea Mironei, Această dulce povară, tinereţea, Pe firul de păianjen al memoriei şi Genţiane, mi-au plăcut mult în adolescenţă. Tot atunci îi descoperisem pe Mihail Drumeş(Invitaţie la vals, Elevul Dima dintr-a şaptea), Mihail Sebastian (Accidentul, Oraşul cu salcâmi), Ionel Teodoreanu (La Medeleni, Lorelei), Anişoara Odeanu (Într-un cămin de domnişoare, Călător în noaptea de Ajun), Radu Tudoran(Fiul risipitor), Corina Cristea (Castanii roşii parfumaţi şi naivi), Ion Grecea(Talida, Moartea lebedei, Fata Morgana). Dacă nu le-ai citit, ţi le recomand cu căldură. Scuze că m-am îndepărtat cam mult de întrebarea ta...

8 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Eu am citit "Panza de paianjen" si "Cartea Mironei". Ambele mi-au placut mult, in special prima. M-am identificat, in parte, cu personajul Diana din "Panza de paianjen"(in ceea ce priveste caracterul) si mi-a placut si actiunea, si modul in care scriitoarea povesteste. Ti le recomand cu multa caldura pe ambele!

| Emeraude a răspuns:

Panza de paianjen; Aceasta dulce povara, tineretea; altele nu am citit.Sunt dragute cartile, mai ales pentru perioada adolescentei...in opinia mea, este una din cele mai bune scriitoare interbelice. Dar nu are ceva special care sa ma atraga spre a-i citi si alte opere.Momentan aprofundez Mircea Eliade si Agatha Christie-not a good mix...

| Emeraude a răspuns:

Ma bucur foarte mult! Gusturile nu se discuta, again.Scriitorul/cartea preferat/a depinde si de firea fiecaruia, cat de romantic/aventuros esti, la ce te-astepti de la o carte buna.
Sunt insa curioasa, ce te-a dezamagit intr-atat la Eliade, in Maitreyi? Eu l-am studiat in liceu si am ramas in urma citirii lui cu o mare dragoste pentru India/bengalezi, locurile acelea minunate pe care le descria Eliade... e drept, ma asteptam la un cu totul alt final, dar ramane totusi una din cartile mele preferate.happy
Ok, renunt la a mai povesti despre ale romane, aici e vorba despre Cella Serghi.
Ce stiti despre ea? (fara sa va uitati pe wikipediabig grin)

| Narsha a răspuns:

Am citit panza de paianjen, am cartea chiar aici langa mine. e foarte frumoasa!

| rosmery explică:

Multumesc...eu citesc de Cella Serghi acum "Aceasta dulce povara, tineretea" si este deosebita

| rosmery explică:

Mircea Eliade si mie imi place, dar ma cam dezamgait in Maitreyi thinking

Iar cat despre Cella Serghi intr-adevar, este una dintre cele mai bune scriitoare interbelice...pe mine ma atrage foarte mult, imi place mult

| rosmery explică:

Nu e nimic... e chiar foarte folositor raspunsul tau. iar la Drmes mai este si "Scrisoare de dragoste"

Răspuns utilizator avertizat