| Ciorcan a întrebat:

Cine a ținut o dieta și chiar a dat rezultate? Am 60 de kg și vreau sa slăbesc la 50kg! Am încercat diferite Metode! Dar nu merge! Cine a încercat și chiar a funcționat?

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Merge, doar sa mananci mai putine calorii decat arzi, nu merge ca mananci cat arzi si e logic ca nu cobori.

Daca mananci mai putine kcal decat arzi, nu exista sa nu mearga.
De ex o dieta de 1000-1200 Kcal/zi, si ai putea slabi un 4 Kg pe luna.

Sportul e sanatos dar nu e principalul, principalul e dieta. Poti sa nu faci sport si sa slabesti cu alea 1000-1200/zi.
Daca faci si sport si pastrezi aportul caloric de 1000-1200 Kcal, vei slabi ceva mai repejor.
Cu sport fara dieta nu slabesti, insa dieta fara sport merge.

E fizica pura aici, Kcal in si Kcal out.
Mananci mai putine decat arzi, slabesti, mananci mai multe, te ingrasi (chiar daca faci sport), mananci cat arzi, te mentii.

Normal ca e f sanatos sa faci sport, dar am zis in cazul in care nu vrei sau nu ai timp.

Arzi in jur de 1800-2000 Kcal/zi daca esti fata, daca erai baiat bateai un 2200.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sportul și mișcarea sunt cele mai sănătoase opțiuni, evident, completate de o alimentație sănătoasă.

| Anonima163333 a răspuns:

Trebuie sa iti schimbi stilul alimetar pentru ca daca o sa tii o dieta drastica,s-ar putea ca dupa ce o s-o termini,o sa te ingrasi inapoi.
nu manca mult seara, renunta la mancarurile nesanatoase (fasfood, chipsuri, etc), legumele si fructele sa fie frecvent in alimentatia ta.
fa si sport si bea apa, cam asta ar trebui sa faci.
desigur ca nu vei slabi in 10 zile, procesul va fi mai lung, poate 2-3 luni, dar macar slabesti sanatos.

| Mosotti a răspuns (pentru Anonima163333):

Se ingrasa inapoi daca mananca mai multe Kcal decat arde, daca de ex a slabit cele 10 Kg, nu conteaza ca in 3 luni sau in 2 saptamani, si apoi mananca Kcal de mentinere, nu se va mai ingrasa.

Insa normal ca nu e bine brusc, eu am zis un 1000-1200 Kcal/zi ca sa dea un 3-4 Kg lunar jos.

| Ciorcan explică (pentru Mosotti):

Mănânc 500 de kcal pe zi și am deja 3 săptămâni și am slăbit un kg nu știu de ce! Îmi socotesc caloriile beau multă apa și tot nu slăbesc

| Mosotti a răspuns (pentru Ciorcan):

Nu are cum! Nu se schimba fizica la tine.
Daca mananci 500 kcal pe zi, pe luna trebuie sa dai jos lejer un 6 Kg. Ca bei sau nu apa multa, nu are nici o importanta, aportul caloric e spilu.

Nu stiu de ce multi cu problema de greutate zic ca nu mananca mult, dar cand ii iei la puricat, cam mananca caloric mai mult decat trebuie. Sau aia care vor sa slabeasca pur si simplu.