| PaPi a întrebat:

Cine imi poate da si mie o compunere cu tema "a venit primavara"?
Va spun din start ca nu e pentru scoala...
Funda!

Răspuns Câştigător
| Diiiia a răspuns:

A sosit in caleasca inflorita una din cele mai frumoase fiice ale batranului Primavara.
Razele blande ale soarelui cad pe pamantul umed, iar printre ramurile copacilor privesc uimiti spre soare.
-Cling! Cling!
-Cine esti? intreb eu.
-Eu sunt vestitorul primaverii!
Soarele spuse imediat dupa vorbele ghiocelului:
-Eu sunt domnul Soare, cel care trimite caldura pe pamant.Tu cine esti si de ce esti trist?
-Ma numesc Alex si sunt trist deoarece celelalte flori nu vor sa se joace cu mine.
-Nu-ti fa griji, ne vom juca noi cu tine!
-Va multumesc mult, sunteti cei mai buni prieteni.
Sub bolta albastra a cerului cei trei pareau ca un buchet de ghiocei mici

1 răspuns:
| teonel2 a răspuns:

Pomii,asemanati cu norii de iarna, au inceput sa cearna,, zapada" din petale albe de flori.In apa au inceput sa se scalde vrabiile, in timp ce lumina soarelui le incalzeau trupsoarele imbibate in apa.Precum orchestra lui Betoween, in aer se auzeau trilulire maiestre ale pasarilor.In dimineata aceasta avea loc momentul:venea PRIMAVARA! Era momentul cel mare:natura incepea sa renasca alte flori, alti muguri nerabdatori sa plesneasca si sa scoata la iveala alte floricele plapande.
(ASTA ESTE DOAR INTRODUCEREA, SPER CA E O IDEE BUNA!)