| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate traduce si mie acest text din franceza in romana? Va rog fara google traducere pentru ca nu inteleg nimic, nu traduce bine. Pls, dau funda!

Un régal riche en saveurs
La nouvelle production Disney réalisée par les excellents studios d'animation 3D Pixar est
un conte gastronomique riche en saveurs et plein d'enseignements. Brad Bird, scénariste et
metteur en scène, est lui-même un fin cuisinier, qui sait puiser dans le fonds traditionnel tout en
apportant des ingrédients contemporains et un tour de main vif et brillant. Son héros, Rémy, est le
«vilain petit canard» d'un clan de rats des champs. […] Le début du film est un Himne au goût et à
l'odorat…
Puis, l'action se déplace à Paris, dans le grand restaurant de feu Gustave Gusteau, repris
par son second, Skinner, dessiné comme une sorte d'Iznogoud, minuscule, irascible et cupide.
Marginal chez les rats, Rémy l'est encore plus chez les hommes, et encore plus dans un temple de
la gastronomie, même déclassé. Mais comme dans les contes, le talent, la passion, l'audace et la
chance vont se combiner pour triompher de l'adversité. Dans un Paris infographique de charme,
plaisamment rêvé, l'aventure prend un tour amusant de reconquête de la qualité française sur la
cuisine industrielle et le mercantilisme forcené. L'éloge chatouillera agréablement les papilles
nationales. Ce rat Disney chante cocorico avec l'accent américain!
Devenu rat des villes et logé sous la toque du jeune cuisinier Linguini, Rémy, tout en
exerçant son génie culinaire, affronte allègrement les dangers qui se présentent, avec la protection
merveilleuse du défunt Gusteau. Il y a l'affreux Skinner, mais aussi le redoutable et sinistre critique
gastronomique Anton Ego, et sa propre tribu venue envahir le restaurant. Le metteur en scène
joue avec le film de gangsters, la satire bouffonne, la gouaille épique d'un opéra des gueux chez
les rongeurs. […]
Cette ratatouille inventive est bonne à déguster.

5 răspunsuri:
| Anca95 a răspuns:

Asta e varianta pentru test initial, clasa a X-a,nu? Ia si incearca si singura sa il traduci, strofoaca-ti creierul ca aici nu se fac teme,mai Kary, mai. Uite cum faci:
Pui mana frumusel pe dictionar si cauti cuvintele pe care nu le intelegi, ai inteles sau...e prea greu?
P.S nu o sa stii niciodata daca faci asa la fiecare tema.Asa ca mai bine incearca. Azi, ai rau maine mai bine si tot asa.
Succes
Pa, pa

| Sultana_4823 a răspuns:

Inmcearca singurica sa faci, ca nu e greu.

| Sandy_9055 a răspuns:

Încearcă să-l traduci tu singura, cu dicţionarul :d.

| Marin_Alina_1979 a răspuns:

Un bogat în arome trata

Noua productie Disney întreprinse de excelent 3D Pixar animation studios este

o poveste gastronomice bogate în arome şi plin de lecţii. Brad Bird, scriitor şi

Directorul, el însuşi este un bucătar fin, care ştie cum să robinet în fondul tradiţional în timp ce

aducerea ingrediente contemporan şi un turn de mână luminoase şi strălucitoare. Eroul său, Remy, este

"urata" de un clan de şobolani câmpuri. […] La începutul filmului este un imn la gust şi a

mirosul...

Apoi, acţiunea se mută la Paris, în restaurantul le grand incendiu Gustave Gusteau, luate

de al doilea, Skinner, conceput ca un fel de Iznogoud, mici, irascibil şi lacomi.

Marginale în şobolani, Remy este chiar mai mult printre oameni, şi într-un templu chiar mai mult de

gastronomie, chiar retrogradate. Dar ca în poveşti, talentul, pasiunea, îndrăzneala şi

sansa va combina triumf peste adversităţii. Într-un infographic Paris de farmec,

plăcut perfectă, aventura ia o distracţie tur de recucerirea francez calitatea pe

bucatarie industriale şi mercantilismul frenetic. Laudă stârni plăcut papilele gustative

Naţional. Acest şobolan Disney cântă cock-a-doodle-Doo cu American accent!

Devenit şobolan oraşe şi adăpostite sub tocă de bucătar tânăr Linguini, Rémy, în timp ce

blithely exercitarea geniul lui culinare, se confruntă cu pericolele care apar cu protecţie

minunat de Gusteau târziu. Există Skinner îngrozitor, dar, de asemenea, dezastru formidabil şi critică

Gastronomic Anton Ego, şi propria vine trib invada restaurant. Directorul

joacă cu filmul de gangster, satiră buf, bătaie de joc epic de o operă de cerşetori la

rozătoare. […]

Acest inventiv ratatouille este bun la gust.
Fundă?