| Masculin98 a întrebat:

Cine imi spune si mie cum se formeaza imperfectul in limba franceza si prezentul?
Promit funda!

Răspuns Câştigător
| h05t4g3 a răspuns:

1.Prezentul:-la prima grupa se termina in er

-a doua grupa se termina in ir

-a treia in re.oir

Prezentul se formeaza:

La grupa I se inlatura er se se adauga e,es,e,ons,ez,ent

La grupa II-a se inlatura ir si se aduga is,is,it,issons,issez, issent

La grupa a III-a au radical special si se adauga:s/x, s/x, t/d, ons, ez, ent

2.Imperfectu(L’IMPARFAIT)

La grupa I se inlatura er si se aduga:ais, ais, ait, ions, iez, aient

La grupa a II-a se inlatura ir si se adauga iss + aceleasi terminatii ca la grupa I

La grupa a III-a din radicul persoanei I plural prezent + terminatiile de la grupa I

Informaţii suplimentare poţi găsi aici: http://limbafranceza.ro/gramatica/verbul

http://www.referate-lucrari.com/referat_Cojugarea-Verbelor-1075.html

2 răspunsuri:
| mihaitzzamitzzuiosib a răspuns:

Cum se formeaza mai mult ca perfectul la franceza, dau FUNDA!

| Ionut_Alexandru_2000 a răspuns:

Urasc franceza hai da-mi funda aia