| ReNeeSmI a întrebat:

Cine imi spune si mie niste citate frumoase despre scoala?

1 răspuns:
| IncorrectUsername a răspuns:

1.Nu învăţăm de la şcoală, ci de la "şcoala vieţii".
2. Şcoala va fi şcoală când omul va fi om şi statul va fi stat.
3. Şcoala cea bună e aceea în care şi şcolarul învaţă pe profesor.
4. Şcoala este libertatea de a merge ajutat şi îndrumat.
5. Şcoala nu este un institut de învăţătură, ci un templu ai cărui preoţi sunt profesorii.
6.Creştinismul este o şcoală a fericirii.
7. Încercarea şi când nu reuşeşte e o şcoală.
8. Şcoala este rădăcină,
Vieţii necesar avânt,
Duce rodul spre lumină
Sau îl lasă... în pământ.
9.Nu învăţăm pentru şcoală, ci pentru viaţă.
10.Lumea este şcoala noastră pentru descoperire spirituală.
11. Şcoala este locul unde copilăria se termină în fiecare zi.
12.Rar întâlneşti oameni, care, odată ce au terminat o şcoală, simt nevoia să construiască o alta.
13. Şcoala este uneori mormântul originalităţii.
14.Numai la şcoală numărătoarea începe cu 1. În viaţă începe cu 2.
15. Înainte de a învăţa să nu jucăm de-a viaţa, învăţăm să ne jucăm de-a şcoala.
16. Şcoala trebuie să umple lumea cu oameni, nu piaţa cu fraieri.
17. Există totuşi tineri care rămân deştepţi şi după ce trec prin şcoală.
18. Şcoala pregăteşte tineretul pentru zbor, nu pentru praznic.
19.Ai toată viaţa un şcolar pe care niciodată nu trebuie să-l pierzi din ochi: tu însuţi.
20.Eu ştiu ce glas are măgarul, şi ştiu asemenea că orice şcoală, cât de înaltă, nu poate da ce n-a vrut să dea naşterea...

Sper ca te-am ajutat!
Succes!