| Ch3ls3a91 a întrebat:

Cine îmi spune și mie o opinie despre Carul cu Boi?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La mine in oras este o carciuma care se numeste asa. Vrei sa-ti povestesc?

| sierra1 a răspuns:

Opera lu' Grigorescu sau carul ăla care s-a răsturnat în localitatea aia... cum îi zice?

| sierra1 a răspuns:

OK: Pictura „Car cu boi", realizată în anul 1897, atunci când Grigorescu se afla deja în plină maturitate artistică, se află inclusă în expoziția de bază a Muzeului memorial „Nicolae Grigorescu" din Câmpina.

Tema carului cu boi ocupă un loc central în opera grigoresciană:dintr-un total de aproape 3.000 de lucrări, ce includ și partea de grafică, ea însumează aproximativ 300 de reprezentări sub diferite forme. Pictată în ulei pe lemn, având dimensiuni medii, de 24/44 centimetri, tabloul este semnat jos, în dreapta, cu roșu, cu numele autorului, alături de care se regăsește anul execuției, sub forma ultimelor două cifre (18)97. Un peisaj colinar, plin de vegetație, este întretăiat de un drum de pământ. În prim plan, dispus ușor oblic față de privitor, un car tras de doi boi pare că înaintează dincolo de marginile lucrării. În urma lui se pierd în zare alte care cu boi. Pensulația este una largă, cu tonalități calde, specifice unei zile de vară. Cromatic, predomină nuanțele de verde, diluate cu tonalități de galben și alb, cărora li se adaugă brunurile.